Rusya'da işsizlik yüzde 8,6'ya geriledi, ancak ekonomi hala kırılgan

0

Küresel ekonomik krizden çıkış beklenenden daha uzun zaman alacak. Rusya'da makro ekonomideki olumlu sinyallerin reel ekonomiye yansımaları henüz istikrarlı bir büyümeye yetmiyor. İşsizlik rakamları şubat ayında 400 bin yeni istihdamla yüzde 8,6'ya gerilerken, ocak ayında gerçekleşen kısmi ekonomik büyüme şubat ayında tersine işledi.

Rusya Ekonomi Bakanı Elvira Nabiullina basına verdiği bilgide Rusya ekonomisinin şubat ayında yüzde 0,9 küçüldüğünü açıkladı. Böylece ocak yaında sağlanan büyüme, şubat ayında eridi. Yatırımlarda düşüş devam ederken, gelirlerdeki iyileşme ise şubat ayında beklenen artışı gösteremedi.

Verilerin Rusya ekonomisinin istikrarsız ortamdan tamamı ile kurtulduğunu söylemek için yetersiz olduğuna işaret eden Nabiullina, "Ekonominin büyüme trendi için tüm faktörler henüz tamamı ile çalışmıyor." tespitinde bulundu.

Federal İstatistik Servisi'nin verilerine göre şubat ayında ücretlerde yüzde 2,9'luk bir artış gerçeklşti. Bu rakamda hükümetin 39 milyon emeklinin maaşına yüzde 30-46 arasında yaptığı zammın etkili olduğu beliritliyor. İşsizlik ise ocak ayında zirve yaptığı yüzde 9,2 seviyeden, şubat ayında yüzde 8,6'ya geriledi.

Faruk Akkan, Moskova, Cihan