Rusya’da otomotiv gümrük vergileri kriz öncesi rakamlara çekiliyor

1

Rusya Ekonomi Bakanlığı kriz sürecinde iç piyasadaki üretimin teşvik edilmesi amacı  ile ithal araçlara getirilen ek vergilerin kriz öncesi seviyeye çekilmesi için çalışma başlattı.

Rusya Ekonomi Bakan Yardımcısı  Andrey Slepnev, ikinci el oto ticareti yapan ve krizi sürecinde madur olan esnafın da talebini dikkate alarak bir rapor hazırladı. Gümrük vergilerinde kriz öncesi rakamlara dönülmesini öngören rapor, Rusya Başbakan Birinci Yardımcısı Viktor Zubkov’a sunuldu.

Kriz döneminde yeni araçlar için de yüzde 25-30 arasında gümrük vergilerinde zamma gidilmişti. Son dokuz aydır uygulamada olan yasanın, yerli üretimin artışına katkı sağlayıp sağlamadığı ise tartışılıyor.

Ekonomi Bakanlığı verilerine göre 2008’de yerli otomotivler piyasada yüzde 40,2 paya sahipken, 2009’da bu rakam yüzde 51,5 olarak gerçekleşti. Ancak uzmanlar piyasada yüzde 50’lere varan bir daralma yaşandığını dikkate alarak, verilerle ilgili sağlıklı bir tahlilin yapılamayacağını kaydediyor.

Yeni dinamiklerle birlikte ithal araçlara uygulanan gümrük vergilerine yüzde 25’lik bir indirim yapılacak. Yetkililere göre, yabancı otomotivlerin fiyat konusunda yerli otomotivlerle rekabet şansı düşük.

Faruk Akkan, Moskova, Cihan