Putin'den KOBİ'lere lisans ve mali destek

0

Rusya Başbakanı Vladimir Putin, küçük ve orta ölçekli işletmeler (KOBİ) için 2010 bütçesinde öngörülen mali destek paketini iki katına çıkardı. 441 milyon dolar olarak öngörülen krizle mücadelede KOBİ'lere destek paketi 780 milyon dolar olarak yeniden düzenlendi.

KOBİ'lerin yer aldığı iş  formunda konuşan Putin, küçük işletmelerin teknolojik yatırımlarının, hammadde ihracına dayalı ekonomik yapıdan çıkış için hayati öneme sahip olduğunu vurguladı.

Rusya başbakanı işletmelerin her beş yılda bir lisanslarını yenilemelerinin de durdurulması  gerektiğini söyledi. "Lisanslar sınırsız olmalı" diyen Rusya Başbakanı, "Süreci uzatan, bazen aşağılayıcı olan lisansların her beş yılda bir yenilenmesine gerek yok." değerlendirmesinde bulundu. Rusya'da iş yapan şirketlerin en büyük sorunlarından biri olan lisans yenileme uygulamasında yeni düzenleme için çalışmaların başlatıldığı belirtiliyor.

Eğitim ve sağlık yatırımlarından vergi kalkıyor

KOBİ'lerin bir araya geldiği lobi grubu 'Opora' Başkanı Sergey Borisov The Moscow Times'a yaptığı değerlendirmede çok heyecanlandığını, lisanslarda yapılacak düzenlemenin önemli bir atılım olduğunu söyledi. Lisans yenileme ve diğer bürokratik işlemlerle uğraşmaktan iş düşünemediklerini ifade eden iş adamı Sergey Zaburniyagin de, yeni düzenlemenin iş adamlarının önünü açacağını kaydetti.

Putin konuşmasında orta vadeli destek programları ile ilgili de bilgi verdi. Enerji verimliliğinin artırılması ve teknoloji gelişimi ile ilgili yatırımlarda üç yıl vergi alınmaması, sağlık ve eğitim alanındaki yatırımların da tamamı ile vergiden muaf tutulması için hazırlık yapılıyor. Hazırlanan yasa tasarısının parlamentoda kabul edilmesinin ardından, yıl başından itibaren uygulamaya geçmesi bekleniyor.

Faruk Akkan, Moskova, Cihan