Rusya'da ekonomik kriz rüşvet rakamlarını üçe katladı

2

Rusya İçişleri Bakanlığı'nın yayınladığı yeni rapora göre ülkede rüşvet rakamları  ekonomik kriz döneminde üçe katladı. Rusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev'in 'ulusal sorun' olarak gördüğü rüşvet, ülkede dış yatırım ortamının önemli oranda etkilenmesine neden oluyor.

2008'de ortalama rüşvet rakamının 9 bin ruble (304 dolar) olduğu ülkede, 2009 yılında bu rakam 23 bin rubleye (776 dolar) çıktı. Medvedev özellikle polis teşkilatı ve İçişleri Bakanlığı yetkililerinin rüşvet ve yolsuzlukla mücadelede adım atmalarını bekliyor.

Yüzde 20 personel indirimi yapılmasını  isteyen Rusya lideri, maaşların da artırılacağı sözü verdi. İçişleri Bakanı Raşid Nurgaliyev, yıl sonuna kadar tanınan sürede teşkilatta önemli bir değişim yapması gerekiyor. Nurgaliyev son olarak vatandaşa başvurarak, teşkilatla ilgili şikayet ve isteklerini yeni kurulan internet portalı aracılığı ile iletmelerini istedi.

Rapora göre, 2009'da 4 bin 300 rüşvet olayı kayıtlara girdi. Bunlardan bin 700'ü Rusya'da iş  yapmak isteyen şirketlerle ilgili. Yine geçen yıl rüşvet aldıkları  ya da verdikleri gerekçesi ile 4 bin kişi tutuklandı.

Ekonomi Güvenlik Bölümü Başkanı  Aleksander Nazarov'a göre 2010'da rüşvet rakamlarında gerileme başladı. İlk iki ayın verilerine göre, bir önceki yıla göre yüzde 7'lik bir düşüş var. Nazarov, "Yüzde 7'lik bir gerileme elbette başarı değil. Ancak 2009 yılında uygulamaya konulan tedbirlerin sonuç vermeye başladığını gösteriyor." değerlendirmesinde bulundu.

Uluslararası Saydamlık  Örgütü'nün 2009 raporunda Rusya, Nijerya ve Ekvator gibi ülkelerden sonra 146. sırada ancak yer bulabilmişti.

Faruk Akkan, Moskova, Cihan