Türkiye, Rusya ile nükleerde birim fiyat pazarlığı yapıyor

0

Rus AtomExport yetkililerinden oluşan nükleer müzakere ekibi Mersin-Akkuyu'da inşa edeceği nükleer santrale ilişkin müzakerelerde bulunmak üzere kalabalık bir teknik heyetle Ankara'ya geldi.

Türkiye Elektrik Ticaret AŞ  (TETAŞ), Elektrik Üretim AŞ (EÜAŞ) ve Türkiye Atom Enerjisi Kurumu (TAEK) yetkilileriyle bir araya gelen Rus heyeti, dün de Enerji Bakanlığı yetkilileriyle toplantı yaptı. Türk ve Rus heyeti arasındaki müzakerelerde en kritik konu başlığını nükleer santralde üretilecek elektriğin birim fiyatı oluşturdu. Gelinen noktada 26 sentten başlayan müzakereler bugüne kadar kilovatsaat başına 12 sente düştü. Türkiye elektrik üretim ortalamasının 8 sent civarında olduğunu göz önüne alan bakanlık kurmayları nükleer santrallerde üretilecek elektrik ortalama fiyatın 10 sent düzeyinde olmasını talep etti. Görüşmelerin bu noktada ilerlediğini ifade eden yetkililer "Fiyata göre çeşitli anlaşma opsiyonlarında müzakereler devam ediyor." dedi. Müzakerelerde 15 yıllık elektrik alım süresinin uzatılması opsiyonu da bulunuyor. Yetkililer, elektrik birim fiyatının düşmesi durumunda 15 yıl olarak belirlenen alım garantisi süresinin uzatılacağına dikkat çekiyor.

İKİ  ÜLKE ORTAK ŞİRKET KURACAK

Türkiye ve Rusya nükleer santral için ortak şirket kuracak. Yetkililer EÜAŞ'ın nükleer santral için kurulacak şirkete belli oranda ortak olacağını söyledi. Ancak EÜAŞ'ın hisselerinin imtiyazlı hisse olacağı model kurulacak. Şirkette imtiyazlı hisse payı oluşturularak ortaklık yapısı ile yönetim dengesi ayrıştırılacak. Yeni kurulacak nükleer santralde hisse dağılımı ne oranda olursa olsun yönetimdeki ağırlık Türkiye'nin olacak. Rus heyet, TETAŞ'la da nükleer santralde üretilecek elektriğin alım satımına ilişkin hükümleri içeren Elektrik Satış Anlaşması'nı (ESA) müzakere etmeye başladı. ESA'nın, Hükümetlerarası Anlaşma'nın ardından imzalanması planlanıyor.

İsmail Altunsoy, Ankara, Zaman