Kudrin: Güçlü ruble bütçe gelirlerini eritiyor

1

Rusya Maliye Bakanı Aleksey Kudrin petrol varil fiyatlarının artışından elde edilen gelirlerin, rublenin güçlenmesi nedeni ile eridiğini söyledi. Bakana göre 2010 yılı  bütçesinde açık yüzde 6 olacak.

Basına açıklamada bulunan Kudrin, "Bir doların 33,9 ruble olabileceğini öngördük. Ancak şimdi dolar 28-29 ruble aralığında ilerliyor. Bunun anlamı kazandığımız her bir dolar, rubleye çevrilirken 2-3 ruble eriyor." değerlendirmesinde bulundu.

Rusya bütçesinin gelirlerinin yüzde 60'lık kısmı petrol ve doğalgaz gelirlerinden oluşuyor. Petrol varil fiyatlarının ani düşüşü ve küresel ekonomik kriz nedeni ile Rusya bütçesi on yıl aradan sonra ilk kez açık verdi.

2010 yılının ilk çeyreğinde doların ortalamasının 29,82 ruble olduğuna dikkat çeken Bakan, "Petrol varil fiyatlarında artış bütçe gelirlerinin artmasını sağlıyor. Ancak rublenin güçlenmesi gelirlerin erimesine neden oluyor." dedi. Petrol varil fiyatları 2010'un ilk çeyreğinde ortalama 75 dolar gerçekleşirken, hükümetin öngördüğü ortalama 58 dolardı.

Bütçe açığının yüzde 6-6,8 aralığında olacağını ifade eden Kudrin, resesyon döneminden çıkıldıkça açığın da azalacağına dikkat çekti. 2010'un ilk çeyreğinde 2009'un ilk çeyreğine göre yüzde 3,8 ekonomik büyüme sağlandı. Rusya ekonomik kriz nedeni ile son 15 yılın en kötü rakamlarını alarak 2009'da yüzde 7,9'luk bir küçülme yaşamıştı.

Faruk Akkan, Moskova, Cihan