Orta Asya'lı işçiler Rusya’yı terk ediyor

6

Orta Asya ve Bağımsız Devletler Topluluğu (BDT) kökenli işçiler Rusya’yı terk ediyor. Eski Sovyet ülkelerinden Moskova'da iş bulmak için akın eden işçiler, şimdi Avrupa ülkelerine gitmenin yollarını arıyor. Rusya'ya gelen işçi sayısı açısından Ukrayna listenin başında gelirken, daha sonraki sıralamada Özbekistan, Tacikistan ve Moldova geliyor.

Rusya Federal Göçmen Servisi Başkanı  Konstantin Romodanovski, 2009 yılında ülkeye 11 milyon 262 bin yabancı işçi geldi. Bu rakam 2008 yılına oranla yüzde 10 az. Bu yılın Ocak-Şubat aylarında ise bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 20 daha az işçi Moskova'ya geldi.

Rus ekonomi uzmanları, kış ve yaz mevsimlerinde yabancı işçi sayısının farklı olduğu gerekçesiyle Rusya’ya gelen işi sayısında fazla azalma olmadığı görüşünde. Uzman Natalya Doljenkova geleneksel olarak kışın az, yazın ise fazla işçi sayısının bulunduğuna dikkat çekti.

Federal Göçmen Servisi ise bu görüşlere katılmıyor. Göçmen Servisi Basın Bürosu’ndan yapılan açıklamada, “Kriz dolayısıyla iş piyasasında mevsime göre artış beklenmiyor. Göçmen Servisi bunun nedenini şu gerekçeye bağlıyor: BDT ülkelerinde potansiyel işçiler Rusya’da iş yerleri sayısının azalması hususunda bilgilendirilmiş bulunuyor.” denildi.

Birleşmiş Milletler’in yaptığı  araştırmaya göre, Rusya’da çalışanların yüzde 10’u yabancı  işçiler oluşturuyor. Genellikle yerel vatandaşların çalışmadığı yerlerde yabancıların çalıştığı da ifade edildi. Kriz ortamında BDT kökenli vatandaşlar artık Rusya’ya gelemiyor.

Örneğin Ermenistan’dan gelen göçmen sayısı iki misli azaldı. Ermenistan Göçmen Bakanlığı rakamlarına göre her yıl 60-70 bin vatandaş ekmek parası için Rusya’nın yolunu tutuyor. 2009 yılında ise bu rakam yaklaşık iki kat azaldı. Aynı durum Tacikistan için de geçerli: Tacikistan İçişleri Bakanlığı Göçmen Servisi’ne göre, 2009 yılında Rusya gelen Tacik içşi sayısı 150-160 bin daha az. 2008 yılında Rusya’da yaklaşık 800 bin Tacik çalışıyordu.

Bugün Rusya’nın işçi piyasasında liderlik bayrağı Ukrayna’da. Rusya’da yaklaşık 1 milyon 500 bin Ukraynalı vatandaşın çalıştığı kaydediliyor. Genellikle Ukraynalılar inşaat, parekende ticaret ve ulaşım sektöründe çalışıyor.

Fuad Seferov, Moskova, Cihan