Rusya Maliye Bakanı kötümser konuştu; İkinci resesyon riski var

0

Rusya Maliye Bakanı Aleksey Kudrin dünya ekonomisinin ikinci bir durgunluk sürecine girme riskinin hala yüksek olduğunu söyledi.

11. Uluslararası Ekonomik ve Sosyal Kalkınma konferansında konuşan Kudrin, "Rusya ve diğer ülkelerdeki ekonomilerde görülmeye başlayan pozitif işaretler henüz istikrar kazanmış değil." dedi.

Ekonomik ilerlemenin hükümetin ve onun siyasi popularitesi ile bağlantılı olduğunu kaydeden Kudrin, "Burada hükümetlerin popüler olmayan kararlar alabilme kapasitesi de çok önemli." hatırlatmasında bulundu.

Kudrin hükümetlerin ulusal ekonomilere kriz sürecinde sağlamayı sürdürdükleri ekonomik destekleri kesmelerinin ardından dünya ekonomisi ile ilgili senaryoların daha net görülebileceğine söyledi. Önümüzdeki yıl ya da bir sonraki yıl ekonominin hangi yönde ilerleyeceğinin belirsizliğine dikkat çeken Kudrin, uzun vadeli taleplerin artmasına ve petrole bağımlı mali yapının değişmesine değindi.

Rusya'nın önümüzdeki on yıl içinde bütçe harcamalarının yüzde 20 kısılması gerektiğine dikkat çeken Bakan, Dünya Bankası'nın bu yöndeki tavsiyerlini hatırlattı.  Serbest piyasa, rekabet ve finans sektörü yaklaımlarında bir kısım bakanlıkların hala destek yönlü bütçe talepleri olduğunu ifade eden Kudrin, bu mantığın değişmesi gerektiğini vurguladı. Kudrin verimsiz istihdam ve ücretlerin yüksek olmasının da ekonomik toparlanmayı engellediğini savundu.

Rusya 1998 krizinden bu yana ilk kez bütçe açığını kapatmak için dış borçlanmaya gidiyor. Bütçe açığının gayri safi milli hasılanın yüzde 6,8'ine denk gelmesi öngörülüyor. Diğer taraftan Rusya'dan nakit çıkışı da sürüyor. Rusya Merkez Bankası'nın verilerine göre 2010'un ilk çeyreğinde toplam 12,9 milyar dolarlık nakit çıktısı gerçekleşti. Kudrin 2011'de bütçe açığının yüzde 4 ve 2012'de de yüzde 3'e gerileyeceğini belirtti.

Faruk Akkan, Moskova, Cihan