Sberbank: Garanti Bankası'nın hisseleri ile ilgilenmiyoruz

1

Rusya'nın en büyük devlet bankası  Sberbank'ın Türkiye Garanti Bankası'nın yüzde 20,85'lik hissesini satın almak için çalışma yapmadığı kaydedildi. Sberbank Başkanı German Gref yaptığı açıklamada Garanti Bankası'nın ABD'li General Electric şirketine ait olan hisselerin alımı için başvuru yapmadıklarını açıkladı.

Rusya Ekonomi Yüsek Okulu'nda düzenlenen konferansa katılan Gref basının sorularını cevapladı.  Garanti Bankası'nın gelişmekte olan ülkelerde faaliyet gösteren bankaların en iyilerinden biri olduğuna dikkat çeken Gref, "Bankanın satış stratejisinde bir değişiklik olmadığı sürece, burada azınlık hissesi almaya istekli değiliz." dedi.

Genelde kontrol edilebilecek hisse oranları ve ileride artışı mümkün olan azınlık hisseleri ile ilgilendiklerine dikkat çeken Sberbank başkanı Gref, yabancı bankaların Rusya'da faaliyet gösteren yapıları ile de ilgilenmediklerine işaret etti.

Rusya’nın en büyk devlet bankası Sberbank Türkiye’nin Garanti Bankası’nın yüzde 20,85’lik hissesini satın almak için harekete geçtiği iddia edilmişti. Rus Ria Novosti’ye konuşan Sberbank’taki bir kaynak, “Türkiye dev ve organizeli bir piyasa. Bunun dışında bu olay dış ticaret ve turistlere yönelik hizmetlerde de güçlü etki yapar.” ifadelerini kullanmıştı.

Faruk Akkan, Moskova, Cihan