Rusya, 'Kuzey Akım'la avrupaya ilk kez doğrudan bağlanıyor

5

Rusya enerji devi Gazprom, Baltık Denizi'nin altından geçecek 'Kuzey Akım' doğalgaz boru hattı inşaatına resmen başladı. Rusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev, Kuzey Akım Direktörü Gerhard Schröder ve Gazprom CEO'su Aleksey Miller'in yer aldığı törenlerde sembolik kaynak yapıldı. Rusya, Kuzey Akım'la Avrupa'ya yıllık 55 milyar metreküp doğalgaz sevkiyatı gerçekleştirecek. İki ayaktan oluşan projenin 11,8 milyar dolara mal olması bekleniyor.

Rusya Devlet Başkanı Medvedev, Avrupalı ortakları ve hattın inşasında emeği geçenleri kutlayarak, "Baltık denizinin altından geçecek hat beş  ülkenin ekonomik sahasından geçiyor. İlk kez transit ülkeleri by-pass ederek batı avrupaya doğrudan ulaşılacak. Avrupalı ortaklarımızla 40 yıldır enerji alanında sürdürdüğümüz işbirliği zaman testini geçmiştir. Çok verimli sonuçlar alındığına inanıyorum. Şimdi Avrupa'nın doğalgaz ihtiyacının yüzde 25'ini karşılıyoruz." dedi.

Rusya'nın Avrupa'ya doğalgaz ihracını  artırmayı hedeflediğine değinen Medvedev, "Kuzey Akım'la Almanya, İngiltere, Fransa, Hollanda, Danimarka, Çek Cumhuriyeti ve Belçika'ya ek 55 milyar metreküp doğalgaz sevkiyatı yapılacak." dedi. Rusya yıllık ortalama Avrupa ülkelerine 140 milyar metreküp doğalgaz sevkıyatı gerçekleştiriyor.

Ukrayna ve Belarus'la yaşanan sorunların ardından Avrupa pazarına ulaşmak için alternetif yollar geliştiren Moskova, Kuzey Akım'la Avrupa pazarına doğrudan ulaşacak. Rusya'nın Viborg kentinden denize inecek hat, Almanya'nın Greifswald limanına ulaşacak. İnşa sürecinin 2011'de tamamlanması hedefleniyor.

Rusya ve Almanya'nın 2005 yılında imzaladıkları projeye Gazprom yüzde 51, Alman BASF/Winterhshall ve E.ON Ruhrgas yüzde 20'şer ve Hollanda enerji şirketi Gasunie'nin de yüzde 9 ortaklığı bulunuyor. Kuzey Akım konsorsiyumu baltık ülkelerinin (Estonya, Litvanya ve Letonya) karşı çıkması üzerine güzergah değişikliğine giderek, Finlandiya, İsveç, Danimarka ve Almanya ile ekonomik saha kullanım anlaşması imzaladı.

Faruk Akkan, Moskova, Cihan