İş Bankası Rusya'da banka peşinde

0

İş Bankası Genel Müdürü Ersin Özince, İş Bankasının şu anda Rusya'da bir banka satın almayla ilgili çalışmalarının sürdüğünü ve bu konuda oldukça ilerlediklerini bildirerek, “Ukrayna ve Kazakistan'da benzer arayışlarımız var” dedi.

Özince, İş Bankası olarak bir piyasaya, Türkiye ve KKTC'de olduğu gibi “kalıcı ve oranın üyesi olmak” amacıyla girmeyi düşündüklerini belirterek, İş Bankasının dış yatırımlarına ilişkin, şunları söyledi.

“İş Bankasının şuanda Rusya'da bir banka satın almayla ilgili çalışmaları sürüyor. Bu konuda oldukça ilerledik. Ukrayna ve Kazakistan'da benzer arayışlarımız var.

Balkanlar, bu son krizin yarattığı  imkanların değerlendirilmesi açısından önemli. Doğrusu, biz Balkanlar'da pek ümitli değildik. Yunanistan, Avusturya bankaları başta olmak üzere, Balkanları oldukça ciddi almışlardı. Fakat, özellikle Yunanistan'da, Avusturya'da, İtalya'da yaşanan kriz bu ülkelerin bankalarının, Balkanlar'daki yatırımlarını satmalarına neden olur mu diye fırsatçı bir yaklaşımla bekliyoruz. Ama kıymetli sermayemizi de küçücük ülkelerde boşu boşuna heba etmemizi gerektirir bir şey yok.

Ancak, bu ülkeler arasında Türk azınlıkların veya çoğunlukların olduğu Makedonya, Bosna Hersek gibi ülkelere özel ilgi gösterebiliriz. Çünkü yapmak istediğimiz klasik bankacılıktır. Yani biz bir piyasaya girip de kredi kartı veya sadece tüketimle ilgili ürünler satmaya çalışan bir banka değiliz.”

Kaynak: AA