Rusya, Ukrayna'ya doğal gaz indirimine hazırlanıyor

0

Ukrayna'da Rusya yanlısı Viktor Yanukoviç'in iktidara gelmesinin ardından iki ülke ilişkileri hızla gelişmeye başladı. İki kez Moskova'da Rusya Devlet Başkanı  Dmitri Medvedev'le görüşen Yanukoviç, Washington'da Medvedev'le yeniden bir araya geldi. Medvedev görüşmede Ukrayna'nın önerdiği yeni doğalgaz anlaşması teklifini değerlendirdiklerini söyledi. Kiev'in teklifinde doğalgaz fiyatlarında indirimin yanısıra, Gazprom'un Ukrayna'nın modernleştirilmesi planlanan doğalgaz altyapısına ortak olması ile ilgili öneriler de var.

Ukrayna Başbakanı Nikolay Azarov Rusya ile doğalgaz alım fiyatları ile ilgili indirim tekliflerinin bir hafta içinde sonuçlanacağını açıkladı. Ocak 2009'da Ukrayna Başbakanı Yulia Timoşenko ve Rusya Başbakanı Vladimir Putin arasında imzalanan anlaşmaya göre Kiev, 2009'un ilk çeyreğinde bin metreküp doğalgaz için Rusya'ya 305 dolar ödeme yaparken, ikinci çeyrekte bu rakamın 334 dolara çıkması bekleniyor. Ukrayna doğalgaz fiyatlarında önemli oranda indirim bekliyor.

Doğalgaz konusundaki görüşmelerin bakanlıklar ve hükümet seviyesinde sürdüğünü kaydeden Medvedev, "Konunun Ukrayna açısından önemini anlıyorum." ifadelerini kullandı. Gazprom 2009 yılında ekonomik kriz nedeni ile Kiev'in almadığı doğalgazdan dolayı bu ülkenin tazminat ödemelerini iptal etmişti. Diğer taraftan Ukrayna Naftogaz şirketi Rusya'dan 2010 yılı için alımını yüzde 10 artırarak 36,5 milyar metreküpe çıkardı.

Washignton temasları çerçevesinde Medvedev, Ukrayna Cumhurbaşkanı Yanukoviç'in yanısıra Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev'in de katılımı ile üçlü bir zirve de gerçekleştirdi. Rusya, Kazakistan ve Belarus arasında oluşturulan gümrük birliği mutabakatına Kiev'in de dahil edilebilmesi için çalışmaların sürdürüldüğü kaydediliyor.

Faruk Akkan, Moskova, Cihan

RIA-626156-Ukrayna_Gaz_2 RIA-626156-Ukrayna_Gaz_3