Rusya gümrükleri indirirse, yıl sonuna kadar DTÖ’ye girer

0

Rusya Başbakan Yardımcısı  İgor Şuvalov gümrüklerde indirim konusunda mutabakat sağlanması  durumunda, Dünya Ticaret Örgütü (DTÖ) üyeliğinin yıl sonuna kadar gerçekleşebileceğini söyledi.

Brüksel’de Avrupa Komisyonu’nda ve diğer yetkililerle konuyu ele aldıklarını kaydeden Şuvalov, basına verdiği bilgide yakın zamanda Amerikalı yetkililerle de bir araya geleceğini belirtti.

“Yıl sonuna kadar DTÖ üyeliği ile ilgili dökümanları imzalak, ardından da gümrük vergilerini düşürmeyi planlıyoruz.” açıklamasında bulunan Rusya Başbakan Yardımcısı, “DTÖ üyeliğini tamamladığımızda gümrükleri de indiriyoruz. Bundan önce, bana göre gümrüklerin düşürülmesi çok zor, neredeyse imkansız.” ifadelerini kullandı.

Rusya’nın Avrupalı kağıt üreticilerinin Rusya’da yatırım yapmalarını teşvik etmek amacı ile ağaç ürünlerinin ihracat vergisini hızla artırması  DTÖ üyeliği önünde engel teşkil etmişti. Rusya ekonomik kriz nedeni ile de korumacı bir ekonomik model tercih ederek 2008’in sonunda otomotiv ve bir çok üründe ithalat vergilerini artırmıştı.

Ekonomik kriz nedeni ile alınan önlemlerin resesyon döneminin sona ermesinin ardından geri alınabileceğini kaydeden Şuvalov, “Rusya ekonomisi büyümeye başladı… Henüz istikrarlı değil.” bilgisini verdi. Rusya Başbakan Yardımcısı sorunun yılın ikinci yarısında yeni baştan ele alınacağına dikkat çekti.

1993 yılından bu yana DTÖ üyeliği  çalışan Moskova, örgüte üye olmayan tek büyük ekonomi.

Faruk Akkan, Moskova, Cihan