Gazprom'dan Ukrayna'ya 3 milyar dolarlık indirim

1

Ukrayna'da Rusya yanlısı Viktor Yanukoviç'in Cumhurbaşkanı seçilmesinin ardından Moskova'dan Kiev'e dev doğalgaz indirimi geliyor. Rusya'nın enerji şirketi Gazprom'un 2010 yılı için yüzde 25-30 arasında indirim yapmayı planladığı, toplam rakamın da 3 milyar dolara ulaşacağı kaydediliyor.

Rusya haber ajansları iki ülkenin Ukrayna Başbakanı Yulia Timoşenko ve Rusya Başbakanı  Vladimir Putin'in 2009 başında on yıllık olarak imzaladıkları enerji anlaşmasını yeniden ele aldıklarını duyurdu. Moskova'nın doğalgaz fiyatlarında indirim yapacağı bilgileri gelirken, ekonomi gazetesi Vedomosti iki ülke kaynaklarından edindiği bilgiyi açıkladı.

Buna göre Gazprom Ukrayna'dan 2010 yılında bütçede belirlenen bin metreküp doğalgaz için 334 dolar yerine, 250-260 dolar alacak. Gazprom'un Ukrayna'nın doğalgaz ulaşım hatlarının modernizasyonunda yer almasını da içeren ikili bir anlaşmanın önümüzdeki günlerde imzalanması bekleniyor. Bugün Moskova'ya gelecek Ukrayna Enerji Bakanı Yuriy Boyko, Rus yetkililerle birlikte anlaşmaya son şeklini verecek.

Medvedev Ukrayna'ya gidiyor

Rusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev'in de hafta içinde Kiev'e giderek Ukrayna'lı meslektaşı ile bir araya geleceği, nükleer santral inşaatı, uçak ve gemi yapımı, tarım, uzay ve iletişim alanlarında 12 yeni anlaşmanın parafe edileceği kaydediliyor.

Rusya Başbakanı Putin, Ukrayna'da yapılacak iki nükleer santral için 5-6 milyar dolarlık bir kredi sağlayabileceklerini açıkladı. Yanukoviç iktidara gelmesinin ardından Moskova ile bağları güçlendirirken doğalgaz alımında sağlayacağı indirimle bütçe rahatlayacak. Ekonomik krizin etkisindeki Kiev, İMF'den alacağı borçta da kısıtlamaya gidebilecek.

Faruk Akkan, Moskova, Cihan