BM'den Rusya ekonomisine 'Hollanda hastalığı' uyarısı

1

Birleşmiş Milletler hazırladığı  raporla Rusya ekonomisinin son yıllarda enerji gelirleri ile göreceli bir iyileşme sağladığını, ancak uzun vadede bunun ekonomi, çevre ve sağlık açısından yıkıcı sonuçları olabileceği uyarısında bulundu. Rusya ekonomisi ile ilgili hazırlanan 170 sayfalık raporda, 2020 perspektifli hazırlanan ekonomik inovasyon programlarının da reel olmadığı eleştirisi getirildi.

Rapora göre Rusya enerji sektörünün dışındaki diğer sanayi dallarında yapılanarak ekonomik rekabet ve çeşitlilik ortamını oluşturamazsa kaynakların adaletli dağıtımında sorunlar yaşanabilir. Enerji gelirleri ile birlikte gelen rahatlama, ekonominin diğer alanlarıda yatırım ve üretim çabalarını sınırlandıryor ve 'Hollanda hastalığı' olarak bilinen ekonomik resesyonlara neden oluyor. BP'nin verilerine göre Rusya 21,9 yıl petrol ihracat seviyesini ve 9,4 yıl da doğalgaz ihracat rakamlarını koruyabilecek. Rusya'da enerji verimliliği de aynı iklim koşullarında bulunan ülkelere kıyasla iki kat daha olumsuz. Evlerde tüketilen enerjinin önemli bir kısmı israf oluyor.

BM'ye göre Rusya ekonomisi aynı  zamanda Moskova merkezli olmaktan da kurtulması gerekiyor. Sadece başkent tüm Rusya gayri safi milli hasılasının yüzde 23'ünü oluşturuyor. Yerel yönetimler şirketlerden aldıkları vergilerle ayakta durmaları bölgeleri olumsuz etkiliyor. Sadece Rus milyarder Mihail Prokhorov'un adresini krasnoyarsk bölgesine alması bu bölgeye ek 550 milyon dolar getiri sağladı. Bu durum bölgelerin gelişim ve yeniden yapılanma projelerinin önünü tıkıyor.

Rusya ekonomisinin en önemli sorunlarından biri de gelirler arasındaki uçurumun giderek büyüyor olması. Gelirler arasında uçurumun en çok görüldüğü Moskova'nın en zengin yüzde 10'u, en fakir yüzde 10'dan 44 kat daha zengin. Maaşlarda yaşanan kısmi düşüş ve işsizlik oranlarında iyileşmenin henüz başlayamaması da ekonomik istikrarın sağlanmasını engelliyor.

Faruk Akkan, Moskova, Cihan