Yabancı şirketler Rusya'da rüşvet vermeme kararı alıyor

2

Rusya'da yabancı şirketlerin rüşvet verdikleri ile ilgili iddiaların sıkça kamuoyunda gündeme gelmesinin ardından, yabancı şirketler Rus yetkililere rüşvet vermeme kararı alıyor. Vedomosti gazetesinin haberine göre, Rus-Alman ticaret odasının girişimi ile gerçekleştirilen inisiyatife, Amerikan Ticaret Odası, Uluslararası İş Formu ve Avrupa İş Kurumu gibi teşkilatlar da destek veriyor.

Gazete bugün dev şirket temsilcileri ve yöneticilerinin bu yönde bir kararın altına imza atmalaları bekleniyor. Rus-Alman Ticaret Odası Başkanı Michael Harms yaptığı değerlendirmede, "Eğer şirketler artık bundan sonra rüşvet vermeyeceklerini açıklarlarsa, hiç kimsenin de onları rüşvet vermeye zorlamayacağını ümit ediyoruz." dedi.

Rusya'da rüşvet olayları gündeme gelen Hewlett-Packard, Siemens ve Mercedes-Benz Russia'nın dışında Deutsche Bank, Axel Springer Russia gibi dev şirketlerin de dahil olduğu 52 şirketin ortak deklarasyona imza koyması bekleniyor. Harms yapılan çalışmayı önemli bir adım olarak değerlendirdiklerini, kurulacak özel bir ajansla da ticari faaliyetlerin gözlemleneceğini söyledi.

Rusya Ekonomi Bakanlığı ve Kremlin yönetimi de gerçekleştirilen projeden haberdar. Kremlin ekonomi danışmanı Arkadi Dvorkoviç gazeteye yaptığı değerlendirmede, "Eğer tüm şirketler rüşvetin engellemesi için bu standartta çalışmaya başlarsa, her şeyin yoluna girebilir." dedi.

Faruk Akkan, Moskova, Cihan