Rusya başka ülkelerle olan doğalgaz sözleşmelerini revize etmeyecek

0

Ukrayna'ya, doğalgazda yüzde 30'luk indirim yapılması üzerine açıklama yapan Rusya Enerji Bakanı  Sergey Şmatko, Bağımsız Devletler Topluluğu'na (BDT) üye ülkeler dâhil olmak üzere Rusya'nın diğer ortaklar ile olan doğal gaz sözleşmelerinin revize edilmeyeceğini söyledi.

Ukrayna ile müzakerelerin başarıyla sonuçlandığını belirten Sergey Şmatko, "Ukrayna ile Rusya arasındaki doğalgaz konusundaki mutabakatın diğer ülkeler ile olan sözleşmeleri revize etmemiz anlamına gelmiyor." dedi.

Ukrayna'ya yapılan indirimin başka partnerlerle olan ilişkileri gözden geçirmeye vesile olmaması  gerektiğini vurgulayan Şmatko, yapılan indirimin Ukrayna ile Rusya arasındaki birikmiş sorunları çözdüğünü kaydetti. 21 Nisan'da Ukrayna'nın Rusya sınırındaki Harkiv şehrinde iki ülke cumhurbaşkanlarının bulunduğu görüşmelerde Rus Gazprom ve Ukrayna Naftogaz şirketi doğalgaz anlaşmasında ihracat vergisinin azaltılması ve doğal gaz fiyatlarında indirim yapılmasına ilişkin değişiklikler yapmıştı.

Rusya, yapılan değişikliler ile Ukrayna'ya verilen doğalgazda bin metreküp için 100 dolar indirime gitmiş oldu. Böylelikle, 2010 yılının ikinci çeyreğinde 330 dolar olması beklenen doğalgaz rakamı 230 dolar olacak. Yüzde 30'luk indirim anlamına gelen yeni rakamlar nisan ayından itibaren geçerli olacak.

Ukrayna, Rusya'dan 2010'da 30, sonraki yıllarda da 40 milyar metreküplük alım için indirim alacak. On yıllık anlaşmaya göre, Rusya'nın Ukrayna'ya toplam 40 milyar dolarlık bir indirim yaptığı kaydediliyor.  
Öte yandan alınmayan doğalgaz için ceza uygulaması ise Kiev için tamamı ile kaldırıldı. Yeni anlaşma ise her yıl Avrupa sevkıyatının durdurulması ile sonuçlanan doğalgaz krizlerinin de sonu anlamına geliyor.

Yunus Erdoğdu, Kiev, Cihan