Yabancı şirketlerden Medvedev'e rüşvetle mücadele desteği

0

Rusya'da faaliyette bulunan 50'den fazla yabancı şirket Rus yetkililere bundan sonra rüşvet vermeyeceklerine dair ortak deklarasyon imzaladı. Rusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev'in göreve geldiğinde başlattığı rüşvetle mücadele kampanyasına böylece iş dünyasından önemli bir destek geldi. Rüşvet ve yolsuzluk suçlarını ulusal bir hastalık olarak tanımlayan Rusya lideri, rüşvete bulaşan görevlilere yönelik cezaların artırılmasını da istiyor.

Rüşvete karşı deklarasyon kampanyasına Deutsche BahnDeutsche Bank ve MAN Avtomobili Rossiya öncülük yapıyor. Adı rüşvet iddialarına karışan Daimler'in yerel şiketi Mercedes-Benz Russia ve Siemens gibi şirketler de deklarasyonu parafe etti.

Münih yerel mahkemesi Siemens'in 2000-2006 yıllarında toplam 1,7 milyar dolar rüşvet ödemesi yaptığını tespit etmişti. Alman Daimler otomotiv şirketi de geçen ay aralarında Rusya'nın da bulunduğu onlarca ülkede satışlarını güvence altına alabilmek için 4 milyar dolar rüşvet ödediği gerekçesi ile Amerikan mahkemelerince cezalandırılmıştı. Hewlett Packard da, resmi kurumlara satış yapabilmek için 11 milyon dolar rüşvet vermekle suçlanmıştı.

Şirketlerin rüşvete karşı ortak imza törenine Kremlin ekonomi danışmanı Arkadi Dvorkoviç de katıldı. Rusya'da rüşvet suçunun küçük mali cezalar verildiğini ifade eden Dvorkoviç, "Son aylarda mahkeme önüne çıkarılan çok sayıda rüşvet vakıası görüyoruz. Rüşvete bulaşanların mahkeme önüne çıkarılması da başlangıç açısından önemli bir adım." ifadelerini kullandı.

Rus-Alman Ticaret Odası Başkanı  Başkanı Michael Harms, atılan ilk adımın önemli olduğunu, ancak herkesin böyle bir deklarasyona imza atmasını beklemenin zor olduğuna dikkat çekti. Harms konuşmasında, "Halka ilan olayın bir tarafı. Diğer tarafında da mevcut zorluklar var. Şimdiden sonra yüzde 100 tüm şirketler tamamı ile buna uyacaklar diyemeyiz. Bu bir süreç ve güzel bir başlangıç." dedi.

Siemens başkanı Dietrich Moeller de yaptığı değerlendirmede üç yılın sonunda Rusya'da rüşvet konusunda önemli bir ilerleme sağlanacağına dikkat çekti.

Faruk Akkan, Moskova, Cihan