Rusya ekonomisi beklenenden hızlı büyüyor

1

Ekonomik krizin etkisi ile 2009'da on yıl sürekli büyümenin ardından ilk kez yüzde 8 küçülen Rusya ekonomisi yeniden toparlanmaya başladı. 2010 yılında resmi olarak öngörülen yüzde 3,2'lik büyüme hedefinin aşılması bekleniyor.

Washington'da temaslarda bulunan Rusya Maliye Bakanı Aleksey Kudrin, 2010 yılında Rusya ekonomisinin performansının beklenenin üzerinde olacağını söyledi. G-20 ülkeleri Milaye Bakanları zirvesinde konuşan Kudrin, "Rusya ekonomisi beklenenden hızlı büyüyor. Büyüme hızı yüzde 4 olabilir." dedi. Kudrin ekonomik kriz sürecinden çıkmanın zaman alacağını ve kolay olmayacağını hatırlattı.

Nakit çıkışı durdu

Rusya Maliye Bakanı 2010 yılında Rusya'nın nakit çıkışının önemli oranda gerilediğini, yıl sonunda sıfır seviyesine gelebileceğini söyledi. Uluslararası  piyasalarda yaşanan iyileşme ve petrol fiyatlarının yeniden yükselmesi ile paralel olarak nakit çıkışının durmaya başladığına dikkat çeken Kudrin, "Yıl sonunda nakit çıkışı 20 milyar dolarla sıfır seviyesi arasında olacak." öngörüsünde bulundu.

Rusya Merkez Bankası 2010 yılı  sonunda nakit çıkışının 10-25 milyar dolar aralığında olmasını  bekliyor. 2010'un ilk çeyreğinde nakit çıkışı 12,9 milyar dolar olarak gerçekleşti. Geçen aynı dönemde nakit çıkışı 35 milyar dolar olarak gerçekeşmişti.

Faruk Akkan, Moskova, Cihan