Rusya'dan ABD'ye çocuk maması ithalat yasağı

4

Rusya'nın Tüketici ve Halk Sağlığı  Dairesi (Rospotrebnadzor) Rusya'da kümes hayvanları ürünleri ile ilgili yürürlüğe giren yeni sağlık kurallarına uymadığı gerekçesiyle çocuk maması üreten ABD'li Gerber Products şirketinin 4 ürününe yasak koydu.

Rospotrebnadzor Başkanı Gennadi Onişenko, gazetecilere yaptığı açıklamada Rusya'nın kümes hayvanları ürünlerine getirdiği yeni gereksinimler sert kısıtlamalar içerdiğini hatırlattı. Onişenko, “Biz 1 Ocak tarihinden itibaren kanatlı et ürünlerinde klor azaltılması konusunda getirdiğimiz sınırlamaları Gerber Products gibi bir şirketin dikkate almadığını ve bunun için kendi üretim teknolojisinde hiç bir değişiklik yapmadığını söylemek zorundayız.” diye konuştu.

Rusya'nın hem ihracat hem iç  üretimi için uygulamaya giren yeni düzenlemelere göre kanatlı  et ürünlerinin işlemelerinde klor miktarının bir litrede 0,3-0,5 miligram aşmaması gerekiyor.  Düzenlemeye göre ayrıca dondurulmuş beyaz etlerde sıvı miktarının da kuşun kendi ağırlığından yüzde 4'ü aşmaması gerektiği kaydediliyor.

Onişenko geçtiğimiz hafta yatpığı  açıklamada Nestle'ye bağlı çocuk maması üretici Finlandyalı  bir şirketin ürünlerine de gereksinimleri yerine getirmediği gerekçesiyle Rusya'ya sokulmasını yasakladığını dile getirmişti.

Ocak ayı başında ABD'nin kanatlı  et üretici şirketlerin yaklaşık yüzde 80'i Rusya'nın yürürlüğe soktuğu yeni kısıtlamalara uymadığı gerekçesiyle ihracatını durdumuştu. Washington bunun üzerine yeni düzenlemelerin Amerikan kanatlı et sanayisini tahrip edeceğini ve Rusya tüketicileri için fiyat artışına neden olacağını belirtiyor.

Yaşar Niyazbayev, Moskova, Cihan