Moody’s: Rusya ekonomisi 2010'da yüzde 4 büyüyecek

0

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody's Rusya ekonomisinin 2010'da yüzde 4 büyüyeceğini, sonraki yıllarda da büyüme hızının artacağını açıkladı.

Rusya Maliye Bakanı Aleksey Kudrin, Rusya'nın 2010'da resmi olarak öngörülen yüzde 3,1'lik büyüme rakamını  yüzde 4 olarak revize ettiklerini duyurdu.

Moody's başkan yardımcısı  Dietmar Hornung yaptığı değerlendirmede tüm göstergelerin Rusya için olumlu olduğunu, ekonomik büyümenin devam edeceğini belirtti. Küresel ekonomide yaşanan toparlanma ve petrol varil fiyatlarının 80 doların üzerinde seyretmesi Rusya ekonomisinin büyüme hızına olumlu katkı sağlayacak.

Rublenin güçlenmesi ve kısmen artan enflasyonun olumsuz etkileri ise ticaret fazlası ile rahatlıkla kapatılabilecek. Hornung'a göre Rusya bankacılık sektörü  de yılın ikinci yarısında istikrara kavuşacak.

Moody's'in raporuna göre Rusya'nın kamu borcu yükü olmaması ve toplam borç miktarından fazla hazinede döviz rezervinin bulunması toparlanmada önemli katkı sağlıyor. Rusya on yıl aradan sonra ile kez Eurobond piyasasında borçlanmaya gitmiş, 5,5 milyar dolarlık talebine karşılık 25 milyar dolar arz sağlanmıştı. Moody's Rusya'nın kredi notunu Baa1 olarak açıklamıştı.

Faruk Akkan, Moskva, Cihan