Lujkov'un eşi krizde 1 milyar dolar kazandı

4

Moskova Belediye Başkanı Yuri Lujkov'un eşi Yelena Baturina'nın 2009 yılında kazancının 31 milyar ruble (1,05 milyar dolar) olduğu açıklandı. Rusya'nın en zengin kadını ünvanına sahip olan Baturina 2,9 milyar dolara gerileyen serveti ile Forbes dergisinin yayınladığı Rus milyarderler listesinde 27. sırada yer alıyor.

Moskova Belediye Başkanlığı  sitesinde yer alan mal beyanına göre Lujkov da 2009'da eşinin dörtte biri kadar ancak kazanabildi. Maaş, kira ve banka birikimlerinden Lujkov geçen yıl toplam 7,98 milyar ruble (272 milyon dolar) gelir sağladı. Avrupa'nın en popüler başkentlerinden Moskova belediye başkanlığını 1992'den bu yana sürdüren Lujkov, 73 yaşında.

Lujkov ve Baturina çiftinin Rusya'da 445 metrekare apartman dairesi, Avusturya'da 321 metrekarelik bir ev, Rusya, İspanya ve İngiltere'de kiralık daireleri var. Forbes dergisine göre çiftin Porsche, Audi ve üç tane de Mercedes Benz marka beş  araçları bulunuyor.

ZAO Inteko şirketinin sahibi olan 47 yaşındaki Baturina 2009 kazancının büyük bir kısmını şirketin borçlarına harcadı. Baturina'nın gelirlerinin 27 milyar rublesini Gazprom ve Sberbank hisselerini satışından elde etti.

Faruk Akkan, Moskova, Cihan