Rusların yüzde 75'i dışarda çalışmak istiyor

1

Eski Sovyet ülkelerinden milyonlarca işçinin çalıştığı Rusya'da halkın büyük çoğunluğunun başka bir ülkede çalışmak istediği ortaya çıktı. Vedomosti gazetesinde yer alan araştırmaya göre Ruslar'ın yüzde 75'i dışarda bir iş bulup çalışmak istiyor.

Ruslar'ın en çok çalışmak istedikleri ülkelerinde başında yüzde 42 ile İngiltere geliyor. İlk beş  ülke tercihinde yüzde 41'le ABD ikinci sırada, yüzde 38'le Almanya üçüncü sırada, yüzde 32 ile Kanada dördüncü sırada ve yüzde 28'le de Avustralya beşinci sırada yer aldı.

HeadHunter'ın 4868 denekle bire bir görüşerek elde ettiği sonuçlara göre Ukrayna, Sırbistan, Slovenya, Meksika, Peru, Tunus ve Suudi Arabistan gibi ülkeler de yüzde 1 oranında tercih gördü.

Anket sonuçlarını  değerlendiren HeadHunter direktörü Mihail Jukov, Ruslar arasında İngilizce'nin artık en popüler yabancı dil olmasının ülke seçiminde etkili olduğuna dikkat çekti. Jukov'a göre Ruslar'ın yurt dışında çalışmak istemeleri çok büyük ücret beklentilerinden de kaynaklanmıyor. Büyük çoğunluk daha konforlu ve daha güvenli bir ortamda yaşamak için yurt dışını tercih ediyor.

Ancak akademisyen ve profesyonel uzmanlar için durum farklı. Kendi alanlarında gelişmek isteyen uzmanlar çalışmalarını  yurt dışında daha etkili bir şekilde sürdürebileceklerine inanıyor. Yaşları 20-34 arasında olan IT eğitimi alanların yüzde 21'i yurt dışında çalışmak istiyor. Üretim sektöründe bu rakam yüzde 10'a gerilerken, finans sektöründe yüzde 8 olarak gerçekleşti.

Faruk Akkan, Moskova, Cihan