Gazprom'dan Türkiye'ye yüzde 75 esneklik

0

Rusya'nın saygın ekonomi gazetelerinden Kommersant'ın bugünkü sayısında yer alan haberde, Gazprom'un Türkiye'ye, 2010 yılı için üzerinde anlaşmaya varılan gaz miktarından yüzde 75'lik bir esneklik sağladığını duyurdu.

Rus Gazprom, Türkiye'nin ve Avrupalı  tüketicilerin sık sık şikayetlerini dile getirdiği "Al Ya Da Öde" şartında kriz koşularını göz önünde bulundurarak değişikliğe giderken, Türkiye'nin, 2010 yılında taahhüt ettiği gazın yüzde 25'ini alması halinde herhangi bir cezai müeyyideye maruz kalmayacağı belirtildi.

Rusya'nın saygın ekonomi gazetelerinden Kommersant'ın bugünkü sayısında yer alan haberde, Gazprom'un Türkiye'ye, 2010 yılı için üzerinde anlaşmaya varılan gaz miktarından yüzde 75'lik bir esneklik sağladığı belirtilerek, Ankara'nın, anlaşmadaki gaz miktarının yüzde 25'lik bölümünü alması halinde herhangi bir ceza ödemeyeceği kaydedildi. 

Haberde, Gazprom'un bu kararıyla Güney Akım Doğal Gaz boru hattı projesinin hayata geçirilmesinde önemli bir yere sahip olan ve sözleşmeye göre 30 milyar metreküp gaz satın alması gereken Türkiye'ye bu konudaki en büyük indirimi sağladığı belirtilerek, Gazprom'un en büyük müşterilerinden olan Alman ON, RWE ve Wingas, İtalyan Eni ve Avusturyalı EconGas şirketlerinin geçen yıl bu gaz fiyatlarının indirilmesi ve "al ya da öde" şartlarının yumuşatılmasını istediğine dikkat çekildi. 

Kriz döneminde pahalı Rus gazına talebin azaldığı, şirketlerin daha önce planladıkları miktarda gazı satın alamadıkları ve bu yüzden de büyük cezalarla yüz yüze olduğu vurgulanan haberde, Gazprom'un gizlice yürüttüğü yeni tedarik koşullarını her şirketle ayrı ayrı görüştüğünü ve İtalyan Eni şirketine ise bu konuda yüzde 70'lik esneklik sağladığı kaydedildi. 

Kommersant'a bilgi veren adı açıklanmayan bir kaynak, "Al Ya Da Öde" şartında en fazla kolaylığın Türkiye'ye gösterildiğini belirterek, bunun nedeninin ise Gazprom'un, Güney Akım Doğal Gaz Boru Hattı'nı Karadeniz'in altından Türkiye'nin karasularından geçirmesi için izin alma zorunluluğu olduğunu ileri sürdü. 

Uluslararası İlişkiler ve Stratejik Analizler Merkezi (TÜRKSAM) Başkanı Sinan Oğan da, gazeteye yaptığı açıklamada, bu gelişmelerin iki ülke arasındaki iyi ilişkilerden kaynaklandığını belirterek, Güney Akım'ın hayata geçirilebileceğinden pek emin olmadığını ve Mavi Akım'ın yanına ikinci bir boru hattı döşemenin daha karlı olacağına inandığını kaydetti. 

Oğan, Rusya Devlet Başkanı Dimitriy Medvedev'in 11-12 Mayıs tarihlerinde Türkiye'ye yapacağı ziyaret sırasında Güney Akım projesinin ele alınacağını da sözlerine ekledi.

 

Kaynak: AA