Rus doğalgazında indirim garanti oranı görüşmeler belirleyecek

0

Türkiye'ye ilk kez gelen Rusya Devlet Başkanı Medvedev'in ziyaretinde en önemli konu başlıklarından birini enerji oluşturuyor. Rus lidere eşlik edecek olan Başbakan Yardımcısı Igor Seçin, Gazprom'un Türkiye'ye sattığı doğalgazın fiyatının daha uygun hale getirilmesi için çalışmanın tamamlandığını söyledi. Seçin, indirim oranının ise görüşmelerin sonuçlanmasıyla belirleneceğini kaydetti.

Rus enerji devi Gazprom, BOTAŞ'a sattığı doğalgazda indirim yapacak. Rusya Başbakan Yardımcısı Igor Seçin, doğalgaz fiyatının daha uygun hale getirilmesi için çalışmaların tamamlandığını söyledi. Seçin, indirimin oranının ise birkaç başlıkla devam eden görüşmelerin sonuçlanmasıyla belirleneceği bilgisini verdi. Samsun-Ceyhan Ham Petrol Boru Hattı'yla ilgili de önemli bilgiler veren Seçin, projenin son durumuna Rus atasözüyle açıklık getirdi: "İyinin iyisini aramayın. Samsun-Ceyhan hayata geçecek."

Rusya Devlet Başkanı Dimitri Medvedev'in Türkiye ziyareti öncesi Ankara'da Türk gazetecilerin sorularını cevaplayan Rusya Başbakan Yardımcısı Seçin, iki ülkenin gaz işbirliğinin devam edeceğini, Türkiye'nin kendileri için büyük bir gaz tüketicisi olduğunu ifade etti. Gazprom ile Türkiye tarafının Aralık ayından bu yana görüşmeler yaptığına dikkat çeken Seçin, "Gaz satışıyla ilgili bazı parametreleri tekrar gözden geçirme konusunda yoğun çalışmalarımıza devam ettik ve bazı konularda karşılıklı mutabakata vardık. Fiyatın organizasyonu daha uygun hale getirilmesi konusunda çalışmalarımız oldu. Ancak üzerinde görüşmelere devam edilen konularımız da var. Fiyatla ilgili durumu daha makul seviyeye getirmek için gerekli çalışmalarımız birkaç alanda devam ediyor." dedi. Seçin'e göre iki ülke gaz şirketlerinin üçüncü ülkelere yapacağı projeler ilişkileri daha da geliştirecek.

Rusya'nın Samsun-Ceyhan boru hattında Türkiye ve İtalya'dan sonra üçüncü ortak olduğunu hatırlatan Igor Seçin, son günlerde petrol kazaları dikkate alındığında çevresel etkiler açısından projenin daha da önem kazandığına vurgu yaptı. Seçin, şunları aktardı: "Bizim için Samsun-Ceyhan çok önemli bir proje. Türk partnerlerimiz bu konuda çok verimli ve azimli bir şekilde çalışmalarına devam ediyor. Bulgar partnerlerimiz konusunda aynısını söyleyemeyiz. İyinin iyisini aramayınız." Rusya'nın projeyle ilgili taahhütlerine bağlı olduğuna kaydeden Seçin, projeyle ilgili çalışmaların olumlu gittiğini vurguladı. Seçin projeyle ilgili "Şunu her fırsatta dile getiriyoruz, petrol üretimi ve taşınmasında çevresel faktörler çok önemli rol oynuyor ve kendimiz için öncelik olarak Samsun-Ceyhan'ı belirledik." diyerek karmaşık olmasına rağmen 3 milyar dolarlık projenin hayata geçirileceğine dikkat çekti.

İsmail Altunsoy, Ankara, Zaman