Rusya ile Konya ticaretine doping etkisi

11

Konyalı sanayici ve iş  adamları, Ankara'da düzenlenen Türkiye-Rusya İş Forumu'na geniş  katılım gösterdi. Konya'nın öne çıktığı sektörlerden 16 iş adamı ve sanayici, Rusya Devlet Başkanı Medvedev ile Cumhurbaşkanı Gül'ün de katıldığı forumda ili temsil etti.

İş Forumu'na; Konya'dan Büyük Yüksel Damper, Çağlayan Kimya, Çalışır İnan Vinç, Endüstriyel Elektrik, Güzel Çelik, Hidroçınar Hidrolik, Hidromas, İnanlar Makine, Or-taş Değirmencilik, Taşkınlar Un, Petek Plastik, Yaliz Yapı ve Yayla Pasta firmaları katıldı.

Birçok alanda Rusya ile Türkiye arasındaki ticari ilişkilerin gelişmesini sağlayacak anlaşmaların imza törenine katılan Türk-Rus iş adamları, Ankara'daki Rixos Oteli'nde bir araya geldi. Büyük ilgi gören toplantıda, Rusya Devlet Başkanı Medvedev ve Cumhurbaşkanı Gül, iş adamlarına: "Üzerinde ilerleyin diye otoban yapıyoruz." diyerek seslendi.

Çok verimli geçen toplantıyı değerlendiren Aktif İşadamları ve Sanayiciler Derneği (AKTİSAD) Yönetim Kurulu Başkanı Ali Akın, iki ülke arasında imzalanan anlaşmalarla yeni yatırım imkânlarının oluşturulduğuna dikkat çekti. Rusya ile Türkiye'nin birlikte çalışacağı bir çok lokomotif alan olduğuna işaret eden Başkan Akın, foruma, TUSKON'a bağlı bine yakın iş adamının katıldığını hatırlatarak, Rusya ile ticari işbirliğinin yanı sıra Türk sanayi gücünü de paylaşabileceklerini kaydetti.

Başkan Akın, imza atılan anlaşmaların Konya iş dünyası açısından iyi değerlendirilmesi gerektiğine dikkat çekerek, "Enerjiden gıdaya iki ülke arasında çok sayıda işbirliği alanı bulunuyor. Tekstil, elektrikli teknoloji, gıda sanayi alanında imkânlar bulunuyor. Vizelerin kalkmasıyla bir çok alanda ciddi ilerleme sağlanabilir. Hedeflenen 100 milyar dolarlık ticaret hacmi iş adamlarımızın başaracağı bir hedeftir." dedi.

Rusya'nın, Türk firmalarına gösterdiği güveni boşa çıkarmayacağından emin olduğunu ifade eden Başkan Akın, Rusya'da yüzlerce Türk firmasının yatırımı olduğunu hatırlattı. Akın, şöyle dedi:

"1930'lu yıllarda Türk sanayisine Rusya'nın büyük katkısı olduğunu unutmadık. İki ülke iş  adamlarının, ortaya konan 5 yılda 100 milyar dolar ticari hedefi yakalamak için daha çok çalışmaları gerekiyor. 2008'de 38 milyar dolara kadar yükselen ticaret hacminin bu hedefe ulaşması için elimizden gelen gayreti göstereceğiz. Doğalgaz ve petrol ihtiyacımızın yüzde 70'ini Rusya'dan sağlıyoruz. İki ülke bu forumda 25 milyar doları aşan 17 anlaşmaya imza attı. Bu anlaşmalardan şu başlıklar, iş adamı ve sanayicilerimiz için büyük önem taşıyor; Samsun-Kafkas tren feribot seferleri, tarım bakanlıkları arasında ürün kalite güvenilirlik anlaşması, tarım bakanlıkları arasında işbirliği memorandumu. Beyaz ette 2010'da 57 bin ton olarak belirlenen kota 2011'de 150 bin tona çıkacak. Turizm alanında işbirliği memorandumu. 30 güne kadar süreli seyahatlerde vize uygulamasının kaldırılması. Üst Düzey İşbirliği Konseyi'nin kurulmasına dair anlaşma. İlk olarak Türkiye'de Türk-Rus üniversitesi açılması. Hava ulaştırma ve deniz taşımacılığı konularında anlaşma."

Ünal Livaneli, Konya, Cihan