Putin: Krizde harcanan paralara helal olsun

1

Rusya Başbakanı Vladimir Putin kriz sürecinde harcanan paralar için pişman olmadığını, bu sayede ülkede sosyal ve siyasi istikrarın korunduğunu belirtti.

Ekonomi ve Maliye bakanlıklarının ortak toplantılarına katılan Putin burada bir konuşma yaptı. Konuşmasında 2008 yılında yaşanan küresel kriz esnasında Rusya'nın harcadığı fonlara değindi. Putin, “Kriz esnasında harcadıklarımızdan pişman değilim. Çünkü sosyal ve siyasi istikrarın sağlanması, ve vatandaşların gelir kaynaklarını korumak için elimizden gelen her şeyi yaptığımızı göstermemiz çok önemliydi.” diye konuştu.

Rusya ekonomisi 2008 yılında yaşanan ekonomik krizden sert bir şekilde etkilenmişti. Ancak 2010'unun ilk çeyreğinde ekonomi iyimser veriler sergilemeye başladı. 2009 yılının Temmuz ayından itibaren ekonomik toparlanma işaretleri görülürken 2010'un ilk çeyreğinde endüstriyel üretim yüzde 5,8 ve gelirler de yüzde 7,4 arttığı açıklandı.

Enflasyonun düşürülmesine yönelik daha hevesli planlar gerek

Putin Rusya'da enflasyonun azalmasına da değinerek “Bulunduğumuz yıl içinde Ocak ile Nisan arasında enflasyon yüzde 3.5'e ulaştı. Bu 1991 yılından itibaren en düşük gösterge oldu. Fakat enflasyonun düşürülmesine yönelik daha hevesli planlara ihtiyacımız var” şeklinde konuştu.

Devlet harcamaları  kısıtlansın

Toplantıda önümüzdeki üç yıl boyunca devlet harcamalarında artış imkanın görülmeyeceğini de belirten Putin, “Bu yüzden yükümlülükler gözden geçirilsin ve gereksiz harcamalar atılsın. Alternatif yollara başvurulmasını ve en az harcama gerektiren seçeneklerde karar alınmasını tavsiye ediyorum” ifadelerini kullandı.

Sağlık sistemi için harcamalar artırılsın

Putin ayrıca konuşmasında ülkenin sağlık sistemine de değindi. Sağlık hizmetlerine yönelik mali destek artırılmaması halinde bu alanda bir gelişme kaydedilemeyeceğini belirten Putin, “Ülkemizde etkili ve modern sağlık sistemini kurmak istiyorsak para harcamamız lazım. Tüm paramızı ekonomiyi kurtarmak için harcayabiliriz, fakat komple neslimiz tükenirse bu ekonomiye kimin ihtiyacı olacak?” dedi.

Putin batı ülkelerini örnek getirerek Rusya'da GSMH'nın yüzde 3'ü sağlık hizmetlerine yönelik harcanırken Almanya ve Fransa'da bu yönde GSMH'nın yüzde 8'ini harcandığını kaydetti.

Yaşar Niyazbayev, Moskova, Cihan

RIA-663985-Putin_1 RIA-663985-Putin_3