Rusya 2010 bütçe açık tahminini yüzde 5,4'e çekti

0

Rusya'da petrol gelirlerinde yaşanan artış nedeni ile 2010'da yüzde 6,8 olarak tahmin edilen bütçe açığı yüzde 5,4 olarak revize edildi. Rusya Maliye Bakanı Aleksey Kudrin ek harcamalar gündeme gelmezse 2010'da bütçe açığının 1,4 puan azalarak, yüzde 5,4'e gerileyeceğini açıkladı.

Ekonomi ve Maliye Bakanlıkları  arasında ortak düzenlenen toplantıda konuşan Kudrin, "Petrol varil fiyatı ortalama 95 dolar seviyesine çıkması durumunda bütçe dengelenebilir. 2011'de petrol varil fiyatları ortalaması 70 dolar olursa bütçe açığı yüzde 4, 50 dolar olursa da açık yüzde 8'e çıkar." dedi.

Kudrin daha önce öngörüldüğü  gibi rezerv fonların 2010 sonunda tükenmeyeceğini, 2011'e de gerekli desteğin kalacağını belirtti. Rusya Maliye Bakan Yardımcısı Tatyana Nesterenko gün içinde yaptığı açıklamada 2010 bütçe açığını yüzde 5,1 olarak revize ettiklerini söylemişti.

Rusya Başbakanı Vladimir Putin de yaptığı değerlendirmede 2015'e kadar bütçe açığı sorununun üstesinden gelinmesini istedi. Putin parlamentoda yaptığı konuşmada da bütçe açığının azaltılması konusunda uyarıda bulunmuş, bunun için vergileri artırmak yerine, giderlerin daha verimli bir şekilde harcanması gerektiğini söylemişti.

Rusya, son on yıllık dönemde ekonomik kriz ve petrol fiyatlarının ani düşüşü nedeni ile ilk kez bütçe açığı ile karşı karşıya kalıyor. Rusya Maliye Bakan Yardımcısı Dmitri Pankin de önce yaptığı değerlendirmelerde bütçe açığının 4-5 yıllık bir süre devam edeceğine dikkat çekti.

Rusya ekonomisinin özellikle hammadde ihracatına dayalı ekonomisi 2008 krizinde kötü etkilendi. Krizin reel sektör ve kamu harcamaları üzerindeki etkisini azaltmak için de hükümet rezerv fonların harcamasına devam ediyor.

1 Mayıs 2010 itibari ile bir yıl  öncesine göre yüzde 67 azalan fonlar 40,6 milyar dolar seviyesine gerilemiş durumda. Sadece Nisan 2010'da fonlardan 11,9 milyar dolar harcanırken, benzer harcama oranının devam etmesi durumunda yıl sonuna kadar fonların tamamı ile biteceğine dikkat çekiliyor.

Rusya 5,5 milyar dolar dış borç  aldı

2009'da toplam rezervlerden 101 milyar dolar bütçe açığının kapatılması için harcayan hükümet, 2010'un ilk yarısında da toplam 38,9 milyar dolar rezerv fonlarından harcama yapmayı planlıyor.

Maliye Bakanı Aleksey Kudrin geçen hafta yaptığı açıklamada küresel ekonomik toparlanma ile birlikte Rusya ekonomisnin 2010'da büyüme hedefinin yüzde 4 olarak revize edildiğini açıklamıştı. Özellikle petrol varil fiyatlarının 80 doların üzerinde seyretmesi Rusya'nın 2010'da 5,5 milyar dolarlık bir dış borçlanma ile yetinmesini sağlayacak.

Faruk Akkan, Moskova, Cihan