"Yatırımcılar vizesiz Rusya'yı iyi değerlendirsin"

2

Atlas Jet Yönetim Kurulu Başkanı  Ali Murat Ersoy, Rusya ile Türkiye arasında vizelerin kaldırılmasının yatırımcılar tarafından iyi değerlendirilmesi gerektiğini söyledi.

Rusya'nın doğusunda yer alan Sibirya gibi özerk bölgelerde yatırımcılara özel kararların çıkarılabileceğine işaret eden Ersoy, "Özellikle Rusya'da çok ekmek var. Bunu iyi değerlendirmemiz gerekiyor." dedi. Ersoy, hükümetin de komşu ülkelerdeki yatırımları desteklediğini kaydetti.

Ersoy, Antalya Genç İşadamları  Derneği (ANTGİAD)'nin mayıs ayı toplantısına katıldı.  İşadamlarına Irak ve Rusya pazarına ilişkin bilgi veren Ersoy, Türkiye ile vizesi kalkan Rusya'da yatırımcıya çok ekmek düşeceğini söyledi. 18 Haziran'da İstanbul Genç İşadamları Derneği (İSGİD) üyelerinin de bulunduğu bir işadamı topluluğuyla Irak'a pazarı görmek ve ortak paylaşımlarda bulunmak amacıyla iş gezisi düzenleyeceklerini aktaran Ersoy, komşu ülkelerde Türk işadamları için önemli yatırım fırsatlarının bulunduğuna işaret ederek özellikle Rusya ve Irak pazarlarının iyi değerlendirilmesi tavsiyesinde bulundu. Kuzey Irak'ın büyük potansiyel oluşturduğuna işaret eden Ersoy, şöyle konuştu: "Irak'ta birçok alanda yatırıma ihtiyaç var. Irak, en çok Türkiye'ye güveniyor ve Türk işadamlarıyla iş yapmak istiyor. Türkiye onlara güven veriyor. İran, Irak ve Suriye gibi ülkelerde yatırım yapmak daha kolay. Bu ülke yönetimleri ilişkilerin gelişmesine bağlı olarak Türkiye'yi ön planda tutuyor. Yakında Suriye ile sınırlar kalkarsa şaşırmayın."

YÜZDE 100 KURUMSALLIK İYİ DEĞİL

25 yıllık ticari hayatında öğrendiklerini de ANTGİAD üyeleri ile paylaşan Ersoy, "2008-2009 krizi bana yüzde 100 kurumsallaşmamak gerektiğini öğretti. Çok ortaklı olmamak gerektiğini öğretti. Babamın bana bir nasihati vardır, 'Kontrol edemediğin iş senin değildir' diye. 25 yıllık iş deneyimim de bana bunu gösterdi." diye konuştu. Son yıllarda ortaya çıkan moda sektörlerden birisinin de enerji olduğunu ifade eden Murat Ersoy, yatırımcılara; "Bilmediğiniz işlere girmeyin, o iş moda diye girmeyin. Yoksa yüzde 99 kalır elinizde o iş." önerisinde bulundu.

Ersoy, konuşmasının ardından işadamlarının sorularını da cevapladı. Suriye, Irak gibi ülkelere yatırım yapmak isteyen Türk işadamlarına karşı hükümetin tavrının sorulması üzerine Ersoy, bir süre önce Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve 8 bakan ile birlikte işadamlarının da katıldığı bir geziyi anlattı. "O gezide inanın 8 bakan Türk firmalarına bir CEO gibi müşteri aradı. Yani korkunuz olmasın, hükümet bu tür yatırımları sizden çok destekliyor. Müsterih olun." dedi.

Şaban Gündüz, Antalya, Cihan