"Uluslararası döviz piyasalarında dalgalanma bir kaç yıl devam eder"

1

Rusya Ekonomi Bakanı Elvira Nabiullina, önümüzdeki bir kaç yıllık dönemde uluslararası döviz piyasalarındaki dalgalanmanın devam edeceğini söyledi.

Rusya'nın ikinci büyük kenti St.Petersburg'da 17-19 Haziran tarihlerinde gerçekleşecek uluslararası ekonomik forumla ilgili düzenlenen basın toplantısında konuşan Nabiullina, "Önümüzdeki bir kaç yıl içinde uluslararası döviz piyasalarında sert dalgalanmalar görebiliriz." dedi.

Çarşamba günü 1,21'lik rakamla dört yılın en düşük seviyesine gerileyen euro dolar paritesi bugün de 1,23'den işlem gördü. Özellikle Yunanistan ve Portekiz'den yeni bir borç yapılanması bekleyen yatırımcılar bu piyasalardan çıkıyor. Rusya ekonomi bakanı değerlendirmesinde her bir para biriminin kendi özel ekonomisinin gücünü ve rekabet potansiyelin gösterdiğine dikkat çekti.

Basın toplantısında konuşan Kremlin ekonomi danışmanı Arkadi Dvorkoviç de, euro dolar paritesinin Avrupa Birliği ve ABD ekonomilerinin bütçe dengeleri ile yakından ilgili olduğunu söyledi. İhracat hedefli çalışan euro piyasası için döviz kurundaki gerilemenin avantaj olduğuna dikkat çeken Dvorkoviç, "Euro kolay olmayan bir süreci tecrübe ediyor. Ban euronun yaşamaya devam edeceğine inanıyorum. Rusya dahil diğer ülkelerin katkıları ile Avrupa bu sorunu aşmayı başaracak." öngörüsünde bulundu.

Dvorkoviç St.Petersburg'da gerçekleşecek uluslararası ekonomik forumda Rusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev'in bir konuşma yapacağı, burada Rusya ekonomisinin değişim hedefleri ile ilgili önemli değerlendirmelerde bulunacağı bilgisini verdi. Foruma onlarca ülkeden 2 bin 500 katılımcı bekleniyor.

Faruk Akkan, Moskova, Cihan