Medvedev'den Gazprom gökdelen inşaatının durdurulmasına destek

0

Rusya Devlet Başkanı Dmitry Medvedev'in Gazprom tarafından St Petersburg şehrinde kurulmak istenen 400 metre uzunluğundaki kule ile ilgili UNESCO'nun durdurulsun kararına destek verdiği kaydedildi.

Kommersant'ta yer alan haberde Medvedev'in Kültür Bakanlığı mirası koruma birimine bir mektup yazarak UNESCO'nun Gazprom'un durdurulma önerisine destek verdiğini yazdı.

Rusya’nın dev enerji şirketi Gazprom, 400 metre uzunluğunda camdan kulesini St. Petersburg’a inşa etmeyi planlamıştı. Şehrin tarihi dokusunu bozacağı gerekçesi ile yapılan itirazları inceleyen St. Petersburg şehir yönetimi, ‘Ohta Center’ olarak adlandırılan kulenin inşa edilmesinde herhangi bir engel görmediklerini açıklamıştı. UNESCO da Gazprom merkez binasının kurulması ile birlikte şehrin dünya tarihi ve kültürel mirasları listesindeki konumunun zarar görebileceği uyarısında bulunmuştu.

Kommersant yaptığı haber ile Medvedev'in de UNESCO'yu desteklediğini yazdı. Medvedev'in UNESCO'yu desteklemek için mektup yazıdığı belirtilen haberde mektubun Rusya Tarihi Miras Koruma Kurumu Başkanı Aleksandr Kibovski tarafından Rusya'nın güneyinde Kislovodsk kentinde bölgeler arası toplantıda okunduğu belirtildi.

Kibovski'nin burada Medvedev'in mektubunu okuyarak, “Devlet Başkanımız Rusya'nın UNESCO Sözleşmesi'de yer alan uluslararası yükümlülüklerinin yerine getirilmesi konusunda bize kesin talimat verdi.” dedi.  Medvedev'in bu sözleri Tarihi Miras Koruma Kurumu'nun çalışmalarıyla örtüştüğünü belirten Kiboski, “Başkanımızın böylelikle, yerel yönetim ve makamların kararlarına rağmen tarihi mirasların tahrip edilmesi konusunda uyguladığımız yasakları tamamen desteklediği ortaya çıkıyor” şeklinde konuştu.

2001 yılından itibaren Rusya'da yürürlükte olan kanununa göre, bölgedeki binaların 40 metreden daha yüksek olamayacağı ifade edilmesine rağmen St Petersburg Valisi Valentina Matviyenko, 2009 yılında aldığı kararla Ohta Center'in bu yükseklik kısıtlamasına tabi tutulmayacağını söylemişti.

St. Petersburg sakinleri çeşitli vesilelerle kulenin inşaatının durdurulması için protesto eylemlerine devam ediyor.

Yaşar Niyazbayev, Moskova, Cihan