Putin: Petrolün 70-80 dolar aralığında olması bizim için yeterli

0

Rusya Başbakanı Vladimir Putin ülkenin ikinci başkenti St. Petersburg'da iki zirve birden gerçekleştirdi. Kazakistan ve Belarus Başbakanları ile gümrük birliği üst kurul toplantısını yapan Putin, ardından eski Sovyet ülkeleri Rusya, Belarus, Kazakistan, Kırgızistan ve Tacikistan'ın dahil olduğu EurAsEC zirvesine katıldı. Avrasya Ekonomik Topluluğu olarak bilinen örgütte Moldova, Ermenistan ve Ukrayna gözlemci üye olarak yer alıyor. 2006'da EurAsEC'e üye olan Özbekistan, geçen yıl örgütten ayrıldı. Toplantıda bir konuşma yapan Putin, petrol varil fiyatlarının 70-80 dolar aralığında olmasının Rusya ekonomisi açısından yeterli olduğunu belirtti.

Putin konuşmasında, "Petrol varil fiyatlarındaki seviye bizim için yeterli. Bu durum Rus şirketlerin gelişimi için devlet bütçesinden yeterli kaynak almalarına imkan tanır." değerlendirmesinde bulundu. Putin konuşmasında gümrük birliği konusunda Belarus ve Kazakistan'la birlikte oluşturulan yapının EurAsEC çerçevesinde genişlemesinden yana olduklarını kaydetti.

Rusya ekonomisinin ekonomik resesyon sürecinden hızla çıktığını ve 2010'da yüzde 4'lük bir ekonomik büyüme öngörüdüklerini ifade eden Putin, "Ocak-Nisan döneminde sanayide büyüme yüzde 6,9, tarımda büyüme de yüzde 3,6 olarak gerçekleşti. Tüm reel sektörlerde büyüme gözleniyor. Yılın ilk çeyreğinde otomotiv sektöründeki büyüme yüzde 54,7.." bilgisini verdi.

Petrol üretiminin Ocak ayından bu yana yüzde 3,1 ve doğalgaz üretiminin de yüzde 20,4 arttığına değinen Putin, rezerv fonların da 80 milyar dolar seviyesine çıktığını söyledi. Petrol varil fiyatlarının 70-80 dolar seviyesinde kalmasının Rusya ekonomisi açısından iyimser bir durum olacağına işaret eden Rusya başbakanı, "2010'da yüzde 5,5 olarak görülen bütçe açığının 2012'de yüzde 3'lerin altına düşmesini bekliyoruz." öngörüsünde bulundu.

Gümrük birliğinde hedef ortak ekonomik alan

Rusya Başbakanı EurAsEC zirvesi öncesi de Kazakistan ve Belarus Başbakanları ile üçlü bir zirve gerçekleştirdi. Kazakistan Başbakanı Masimov üç ülkenin oluşturduğu gümrük birliğinin geleceği konusunda ümitli olduklarını, ancak herkesin bu konuda fikir birliğinde olmadığına dikkat çekti. Maksimov konuşmasında, "Kazakistan'da bu konuda fikir ayrılıkları var. Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev'le birlikte gümrük birliğini destekliyoruz. Uzun vadede bu yapının ekonomilerimiz ve iş adamlarımız açısından kazanç sağlayacağına inanıyoruz." dedi.

Gümrük Birliği'nin üst kurulunda konuşan Masimov, ilk kez Sovyet sonrası dönemde oluşturulan yapının olumlu neticelerini de almaya başladıklarını ifade etti. Kazakistan Başbakanı, "Toplam ticaret hacmi Kazakistan ve Belarus arasında yılın ilk üç ayında bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 50 arttı." bilgisini verdi.

Masimov'un değerlendirmelerine katılan Belarus Başbakanı Sergey Sidorski de, ortak bir gümrük yapısına ve ekonomik birliğe doğru ilerlemenin önemine değindi.

Rusya Başbakanı Vladimir Putin de gümrük birliği konusunda gelinen noktadan memnun olduklarını, ekonomik gerekçelerle ortaya çıkan yapının yeni bir jeopolitik gerçeklik olduğuna işaret etti. Putin konuşmasında, "Bizim başlattığımız Ortak Ekonomik Alan yaklaşımı Bağımsız Devletler Topluluğu ve EurAsEC alanında entegrasyon sürecine büyük katkı sağlayacak" değerlendirmesinde bulundu.

Faruk Akkan, Moskova, Cihan