Putin’den gümrük birliği açıklaması: Henüz verimli çalışmıyor

0

Rusya Başbakanı Vladimir Putin Kazakistan ve Belarus’la 1 Ocak 2010’dan itibaren uygulamaya başlayan gümrük birliğinin henüz tam verimli bir şekilde çalışmadığını söyledi.

St. Petersburg’da Belarus ve Kazakistan Başbakanları ile gerçekleşen zirvede tartışmalı konuların  çözülemediğini ifade eden Rusya Başbakanı, “Önümüzdeki iki hafta için taraf ülkelerin uzmanları konu ile ilgili çalışmalarını  sürdürecek.” dedi. Petrol ticareti, otomotiv sektörü ve yarı mamül ürünlerin geçişi ile ilgili sorunlar devam ediyor.

Basına açıklamada bulunan Putin, “Rusya, Belarus ve Kazakistan'ın ekonomik alanda hassas noktaların olması nedeniyle henüz bazı konularda mutabakata varamadığımızı açıklamam gerekiyor” şeklinde konuştu.

Rusya için hassas konunun ise otomobil sektörünün olduğunu belirten Putin, “Önceki yıllarda aldığımız korumadan çekilirsek, otomotiv sektörümüzü ayakta tutmaya çalıştığımız bugünlerde, kriz şartlarında, bu Rusya'nın otomotiv sanayisine çok büyük zarar verecek” dedi.

Daha önce yapılan açıklamalarda Gümrük Birliği'nin 1 Temmuz tarihinde tam olarak çalışmaya başlayacağı belirtilmişti. Ancak sabah saatlerinde Vladimir Putin'in 'Mir' televizyonuna yaptığı açıklamada Gümrük Birliği'nin bu tarihte “tam anlamıyla” çalışmaya başlayamayacağını söyledi.

Kazakistan, Rusya ve Belarus tarafından kurulan Gümrük Birliği uygulaması 1 Ocak 2010 tarihi itibarı  ile başladı. Ancak de-fakto birliğin üç ülke arasında tam anlamıyla çalışması için ve tek gümrük bölgesinin oluşmasını için Gümrük Yasası'nın yürürlüğe girmesi gerekiyor. Yasanın 1 Temmuz tarihinde yürürlüğe girmesi bekleniyordu. Yasa ile birlikte 20'ye yakın döküman üzerinde mutabakata varılması da gerekiyor.

Yaşar Niyazbayev, Moskova, Cihan