Rusya’da rüşvetle mücadelede yeni dönem; hediyeler sınırlandırılıyor, müsadere usulü geliyor

0

Rusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev’in ulusal hastalık olarak nitelediği rüşvetle mücadele yöntemleri genişletiliyor. Kremlin yolsuzlukla ele geçirilen mal ve paranın müsaderesine izin veren yasa hazırlığı için çalışmalarını sürdürürken, hediyeler için de sınırlamaya gidiliyor.

Rusya'nın ekonomi ağırlıklı  gazetesi Vedomosti yaptığı haberde Rusya'nın Ceza Kanunu'nda 51’inci maddesine göre sadece üç konuda (güç istismarı, ticari rüşvet ve rüşvet alma) mallara el koyma ile cezalandırılabildiğini hatırlattı.

Gazete, Kremlin İdari Müdürü  Sergey Narışkin'in yolsuzlukla mücadele mevzuatının yeni bir paket geliştirmek için Rusya Adalet Bakanlığı ve diğer resmi kurumlar talimatı verdiğini belitti. Narışkin bu talimatında tüm yolsuzluklar konusunda geniş kapsamlı müsaderenin uygulanmasını istedi. Ayrıca Narışkin 30 Mayıs tarihine kadar resmi makamlarda görevli olarak bulunanların hediye kabul etmelerini yasaklayan yasanın genişletmesini talep etti.

Mayıs 2008'de Kremlin'e oturduğunda Rusya'nın yatırım ortamına en çok zarar veren hastalığın rüşvet olduğu tespitinde bulunan Rusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev, başkanlık düzeyinde oluşturulan rüşvetle mücadele komisyonu çerçevesinde çalışmaları birinci elden takip ediyor.

Nisan'ın başlarında rüşvetle mücadele konusunda hazırlanan yeni strateji ile ilgili düzenlenen toplantıda konuşan Medvedev, toplumsal hastalık haline gelen rüşvetle mücadelede sert önlemlerin alınmasını istemişti. Medvedev alınan rüşvetin ve yolsuzluğun miktarı ile orantılı cezaların düşünülmesi gerektiğini kaydetmişti.

Rusya İçişleri Bakanlığı'nın geçen Mart ayında yayınladığı rapora göre rüşvet rakamları ekonomik kriz döneminde üçe katlandı. 2008'de ortalama rüşvet rakamının 9 bin ruble (304 dolar) olduğu ülkede, 2009 yılında bu rakam 23 bin rubleye (776 dolar) çıktı.

Geçen yıl rüşvet ve yolsuzluk suçlarına karıştıkları tespit edilen yetkililer aleyhine 12 bin dava açıldı. Bunlardan bin 700'ü Rusya'da iş yapmak isteyen şirketlerle ilgili. Yine geçen yıl rüşvet aldıkları ya da verdikleri gerekçesi ile 4 bin kişi tutuklandı.

Uluslararası Saydamlık  Örgütü'nün 2009 raporunda Rusya, Nijerya ve Ekvator gibi ülkelerden sonra 146. sırada ancak yer bulabilmişti.

Yaşar Niyazbayev, Moskova, Cihan