Vestel Rusya'da LCD televizyonlarınının üretimine başladı

77

Dijital ürün pazarında önemli oranda pazar payı ile Avrupa’nın en büyük üreticisi olan Vestel Rusya'da likit kristal ekranlı (LCD) televizyon üretimine başladı.

Rusya'nın Vladimir Bölgesi Aleksandrov şehrinde bulunan Vestel fabrikası LCD teknolojili televizyon üretimine törenle başladı. Yılda 400 bin adet televizyon kapasitesi ile üretime başlayan fabrika, üç yıl içinde üretimini 750 bin adede çıkaracak. Rusya'da şimdiye kadar 100 milyon dolara yakın yatırımda bulunan Vestel, LCD televizyonlarının üretimi için de yaklaşık 15 milyon dolar ek yatırım hedefliyor. Ayrıca Vestel yerel üretimin sunduğu avantajlar sayesinde daha ucuz fiyata ürün sunarak, Rusya piyasasında payını artırmayı hedefliyor.

Aleksandrov şehrinde 2006 yılında buzdolabı ve çamaşır makinesi üretimini de başlatan Vestel bugün itibariyle çamaşır makinesinde üretim kapasitesi 600 bin, buzdolabında ise 550 bine çıkardı. Rusya piyasasında önemli bir konum edinen Vestel, üretim çeşidini LCD televizyonlarla genişletti. İlk aşamada farklı üç tasarımda ekran genişliği 16" dan 32" kadar televizyon üretimi başlatan fabrika, 2010'un sonuna kadar 37" ile 42" lik televizyon üretimi de yapacak.

LCD televizyon üretiminin ilk bandının açılışı için Aleksandrov Vestel fabrikasına gelen Vestel Yönetim Kurulu Üyesi Enis Turan Erdoğan Rusya pazarına güvenlerinin devam ettiğini, beyaz eşya yatırımlarına LCD televizyon üretiminin de eklenmesinin bunun bir göstergesi olduğunu söyledi. Erdoğan, "Üç yıl içinde televizyon üretiminde kapasiteyi 750 bine kadar ulaştırmayı plalıyoruz. Rusya'da LCD, LED, 3D gibi teknolojinin son ürünü olan televizyonları en modern ve en güzel modellerle üreteceğiz. Ürün çeşitliliği ile birlikte Rusya’da her eve girmeyi hedefliyoruz." diye konuştu.

Rusya pazarının ekonomik krize rağmen güçlü ve ayakta kalmayı başardığını kaydeden Erdoğan, “Rusya pazarı büyük birpazar. Beklentilerimiz büyük. Biz yedi yıldan beri buradayız. Ciddi yatırımlarımız var. Vestel olarak önümüzdeki yıllarda ilk hedeflimiz tüm ürün gruplarında yüzde onluk paya sahip olmak. Bu hedefe çok kısa sürede ulaşacağımıza inanıyoruz." dedi.

Rakiplerin karşısında en önemli avantajlarının yerel üretim yapmaları olduğunu kaydeden Erdoğan sözlerine şöyle devam etti:  "Yerel üretim yaptığımız için, hem lojistik açısından, hem maliyetler açısından daha rekabetçi olabileceğimizi ve rakiblerimize göre avantaj oluşturduğumuzu düşünüyoruz."

Vestel'in Rusya piyasasında yedi yıldan beri bulunduğunu anlatan Vestel CIS Genel Müdürü Ali Tunç Can da kendilerinden önce bu piyasaya gelen rakiplerine karşı özellikle LCD ürünün eklenmesiyle önemli ölçüde fark atacaklarını dile getirdi. Tunç "Ürünlerimizin kalitesi, rekabetçi fiyatlarımız Rusya'da çok büyük müşteri kitlesi buldu. Belki ilk zamanlar hiç tanınmıyorduk, ancak yedi yıl içinde gerçekleştirdiğimiz tanıtım ve reklam çalışmalar sayesinde daha da benimsenmeye başladık. Yatırımlarımız arttıkça daha başarılı olacağımıza inanıyorum." şeklinde konuştu.

Yaşar Niyazbayev, Moskova, Cihan

Ali_Tunc_Can Enis_Turan_Erdogan
vestel_acilis_2 vestel_acilis_4