Rus ve Türk iş adamları yatırım anlaşması imzaladı

1

Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Türk-Rus İş Konseyi ile Moskova Sanayiciler ve Girişimciler Konfederasyonu arasında 28 Mayıs tarihinde işbirliği anlaşması imzalandı.  İmza töreninde konuşan Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ve Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Yönetim Kurulu Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Rusya'nın Türkiye için önemine işaret etti.

Rusya'nın artık Türkiye'nin en önemli ekonomik partneri olma noktasına geldiğini ifade eden Hisarcıklıoğlu, vizelerin kaldırılmasının önümüzdeki dönemde ekonomik ilişkiler açısından önemli fırsatlar sunacağını anlattı.

Rusya ile dış ticarette Türkiye'nin daha çok alıcı konumunda olduğunu hatırlatan Hisarcıklıoğlu, yapılan işbirliğinin bir taş koyma olduğunu ifade ederek ''Taşları duvar haline getirip önümüzdeki dönemde işbirliklerimizi geliştirmemiz gerekiyor'' dedi.

DEİK/Türk-Rus İş Konseyi Başkanı  Cem Kozlu ise ana hedeflerinin iki ülke arasında tüm ilişkileri geliştirmek ve ülke halklarının refahının yükselmesini sağlamak olduğunu söyledi.

İki ülke arasında özellikle son yıllarda yoğunlaşan siyasi ilişkiler sonucu faaliyetlerin arttığına işaret eden Kozlu, şunları kaydetti:''Şunu gözlemliyorum; özellikle geçtiğimiz bir iki yıldan beri siyasi ilişkilerde en yüksek düzeyde yoğunlaşan yakınlaşma sonucu artık bizim iş konseylerimizde sorunları çözmekten ziyade yeni fırsatlar aramaya ve yaratmaya odaklanıyoruz. Bizler eskiden siyasetçilerin kapısını çalar eşiğini aşındırırken, artık biz siyasetçilerin peşinde koşarak onların açtığı kapılardan geçip yeni fırsatlar yaratmak durumundayız. Bugün imzalayacağımız protokol de attığımız önemli bir adımı göstermekte.''

Moskova Sanayiciler ve Girişimciler Konfederasyonu Başkanı Yelena Panina ise Türkiye ile Rusya arasındaki ilişkilerin son yıllarda çok farklı bir boyuta geldiğini söyledi. İki ülkenin tarihte çok sorunlar yaşadığını, ancak bugün Türkiye'yi farklı bir açıdan değerlendirdiklerini anlatan Panina, ''Rusya, Türkiye'yi komşudan öte bir ülke olarak görmektedir'' dedi.

DEİK ile yapılan işbirliğinin çok hayırlı işlere vesile olacağını dile getiren Panina, şöyle devam etti: ''Bu köprüyü birlikte inşa edeceğiz. İşbirliğinin altını doldurmak için ortak çalışacağız. Rusya'da İstanbul Evi diye bir proje var, İstanbul'da da Moskova Evi Projesi olsun isteriz. Neden Rusya'da Türk filmleri haftası yapmayalım ya da İstanbul'da Rus filmleri... Bir ülkeyi tanımak sadece turist olarak gelip tatil yapmakla bitmiyor.

Bizim insanlarımız sıcağı  özlemekte, Türkiye'yi çok seviyor. Turist olarak Türkiye'yi tercih ediyor. İspanya ve Yunanistan bir kriz yaşıyor. Türkiye şu anda çok farklı konumda olabilir, bu fırsatı kaçırmaması lazım. Ruslar Türkiye'den gayrimenkul almak ister, bunları farklı düzeye çıkarmak gerekir. Somut işler gerçekleştirmemiz lazım.'' Konuşmaların ardından Kozlu ve Panina iki kuruluş arasında çeşitli alanlarda işbirliğini kapsayan protokolü imzaladı.

Kaynak: DEİK