Moskova, Kafkasya’nın kalkınmasında Türkiye’yi örnek alıyor

1

Rusya, son yıllarda terör olaylarının tırmandığı Kuzey Kafkasya bölgesinde çözüm anahtarını  buldu. Moskova, bölgenin sosyal ekonomik kalkınmasında Türkiye’yi örnek alacak.

Ülkenin güneyindeki Stavropol kentinde basına konuşan Rusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev’in Kuzey Kafkasya Federal Bölge Yetkili Temsilcisi Aleksandr Hloponin bölgenin 10 yıl içinde kalkınmasını öngören stratejiyi açıkladı. Bu projeye göre Kuzey Kafkasya’da yeni iş yerleri, tarım ve çiftçilik yerleri, dağ kayak merkezleri, ulaşım ağları inşa edilecek. Buradaki başlıca amaç ise terörist grupların kucağına düşen Kuzey Kafkasyalı gençlere iş olanakları sunmak. Moskova bu stratejik projeler için bölgede üç trilyon rubleden (1 milyar dolar) fazla yatırım yapmayı planlıyor.

Türkiye örneğini tercih ettik

Kremlin’in Kuzey Kafkasya’nın sosyal ekonomik açıdan kalkınması için görevlendirdiği  Rus stratejik uzmanı Aleksandr İdrisov, model olarak Türkiye’yi tercih ettiklerini kaydetti. Stavropol’daki toplantıda konuşan ve aynı zamanda Strategy Partners adlı Rus stratejik danışmanlık şirketi Başkanı İdrisov, “Kuzey Kafkasya’ya benzer niteliğinde Türkiye’yi bu konuda seçtik. Kafkasyalı yetkililer darılmasın, samimi itiraf etmemiz lazım ki bölge İsviçre’ye benzer bir kalkınma modelinden çok uzak. Türkiye ise yapısal olarak Kuzey Kafkasya’ya çok benziyor. Orada da uzak kalmış bölgeler vardı. Türkiye’de de laik hayat ve kültürle ilgili sorunlar vardı. Dolayısıyla sanayi kültürü de bulunmuyordu. Fakat onlar (Türkler) daha fazla olan depresyon bölgelerde iş yerleri barındıran çağdaş sanayi alanları oluşturdu. Benzer projeler bizde de yapılıyor. Bunlar en fazla Çeçenistan ve İnguşetya cumhuriyetleri için güncel. Ki buraya yatırımcıları davet etmek henüz kolay değil.” dedi.

İdrisov, bölgede Türk ve bazı Ortadoğu ülke işadamlarının ciddi iş yapma eğilimi içinde olduğunu da sözlerine ekledi. Toplantıda konuşan Devlet Başkanı Medvedev’in bölge Yetkili Temsilcisi Hloponin yatırım yapan işadamlarına gereken destekte bulunacaklarını da kaydetti. Rus yetkili, “İşadamlarının sayısını artırmak için devlet onların Kafkasya’daki risklerini telafi etmeye hazır... Kafkasya zor şifreli bir demir kasa gibi. Bu şifredeki tüm numaraları çözmeyi başardığımı söyleyemem. Ama buna rağmen bu zenginliklerle bu kasanın geniş şekilde açma yoluna yavaş yavaş yaklaşıyoruz.” diye konuştu.

Fuad Seferov, Moskova, Cihan