Putin: Rusya ekonomisi 2-3 yıl içinde kriz öncesi seviyeye ulaşır

22

Rusya Başbakanı Vladimir Putin ekonominin kriz öncesi seviyeye ulaşması için 2-3 yıllık bir sürenin gerekli olduğunu söyledi.

Makro ekonomik göstergelerde pozitif bir ilerleme olduğunu söyleyen Rusya Başbakanı, "Ekonomi Bakanlığı'nın tahminlerine göre 2010'da Rusya ekonomisi yüzde 3,5-4 büyüyecek. Bundan daha iyimser senaryolar da var. Ancak biz bir miktar ihtiyatlı senaryoyu tercih ediyoruz." dedi.

Nisan ayında sanayi üretiminde yüzde 10,4'lük bir artış gözlendiğine dikkat çeken Putin, Rusya'nın temel ihraç maddelerinin fiyatlarının giderek arttığını söyledi. Putin, "Petrol varil fiyatları makul bir şekilde iyi bir rakama çıkıyor. Doğalgaz fiyatları ve satış miktarı için de benzer iyileşme görülüyor. Metal fiyatlarının artmasının ardından sektör kendi ayakları üzerinde durmaya başladı." şeklinde konuştu.

İyimser havaya rağmen talep ve tüketim açısından henüz yeterli bir gelişmenin olmadığına değinen Rusya Başbakanı, "Durumun iyileşmesi için krizle mücadele çerçevesinde hükümet önlem almaya devam ediyor. 2009'da tren yolu şirketi RZD'nin desteklenmesi için 106 milyar ruble (3,4 milyar dolar) harcadık. Otomotiv sektörüne de 102,5 milyar ruble (3,3 milyar dolar) ayrıldı." bilgisini verdi.

2010'da da tren yolu şirketine ayrılan desteğin değişmeyeceğini kaydeden Putin, otomotiv sektörünün ayakta durabilmesi için de farklı projeler üzerinde çalıştıklarını  belirtti.

Faruk Akkan, Moskova, Cihan