Rusya 2011'de Dünya Ticaret Örgütü'ne girecek

0

Rusya'nın 1993 yılından bu yana Dünya Ticaret Örgütü'ne üye olmak için sürdürdüğü çalışmalar 2011'de sonuç verecek. Örgüt dışında kalan tek büyük ekonomi olan Rusya, Kremlin Danışmanı Arkadi Dvorkoviç'e göre Moskova gelecek yıl örgüte üyelik sürecini tamamlayacak.

Kommersant gazetesine açıklamada bulunan Dvorkoviç, "Amerikalı partnerlerimizle görüşmemizde sürecin yıl sonunda tamamlanması konusunda bir şans olduğunu görüyoruz. 2011'e DTÖ üyeliğini elde etmiş olarak gireriz." dedi.

Siyasi ve hissi yaklaşımların bir kenara bırakılması ve ileriye doğru adım atılması durumunda bunun gerçekleşebileceğine değinen Dvorkoviç, "ABD'de bir lobi Rusya'nın örgüte girmemesi için çalışıyor. Rusya'da da bir kısım kaynaklardan DTÖ üyeliğinin gerçekleşmemesi yönünde kanaatlar açıklanıyor. Ancak genel olarak baktığımızda süreç pozitif yönde ilerliyor." tespitinde bulundu.

Rusya Kazakistan birlikte DTÖ'ye girecek

1 Temmuz'dan itibaren tam gümrük birliği uygulamasını kararlaştıran Rusya ve Kazakistan DTÖ'ye birlikte girmeyi hedeflerken, petrolde gümrük uygulamasının kaldırılmasını  başaramayan Minsk, süreçten geri kaldı.

Gümrüklerde indirim şart

Rusya Başbakan Yardımcısı İgor Şuvalov da daha önce yaptığı konuşmada gümrüklerde indirim konusunda mutabakat sağlanması durumunda, Dünya Ticaret Örgütü (DTÖ) üyeliğinin yıl sonuna kadar gerçekleşebileceğini belirtmişti.

DTÖ üyeliği ile ilgili süreç  tamamlanmadan gümrüklerde indirimin mümkün olmayacağına değinen Şuvalov, Rusya ekonomisinin büyümeye başladığını, istikrarlı bir ortamın yakalanması durumunda korumacı yapının yeniden ele alınabileceğini ifade etmişti.

Faruk Akkan, Moskova, Cihan