Yaş meyve ve sebze ihracında Rusya ikinci sırada

4

Antalya Yaş Meyve Sebze İhracatçı Birliği (AYMSİB) Başkanı Mustafa Satıcı, mayıs ayında yaş  meyve sebze ihracatının değer olarak yüzde 38 arttığını  bildirdi.

Satıcı, yaptığı yazılı  açıklamada, Mayıs ayında AYMSİB üzerinden gerçekleşen yaş meyve sebze ihracatının geçen yılın aynı dönemine kıyasla miktar bazında yüzde 43, değer bazında ise yüzde 38 artarak 61 milyon 652 bin 50 dolar olarak gerçekleştiğini belirtti. Satıcı, şunları kaydetti:

''Yılbaşından mayıs ayı sonuna dek, yaş meyve sebze ihracatı geçen yıla kıyasla miktar bazında yüzde 27, değer bazında ise yüzde 37 artarak 266 milyon 361 bin 654 dolar olarak gerçekleşmiştir. Bu dönemde, yaş meyve sebze ihracatında ilk sırayı Bulgaristan alırken, bu ülkeyi sırasıyla Rusya Federasyonu, Romanya, Almanya ve Ukrayna izledi. Ürün bazında yaş meyve sebze ihracatı değerlendirildiğinde ise geçtiğimiz yıla oranla miktar bazında yüzde 38, dolar bazında ise yüzde 41 artış gösteren domates, 172 milyon 761 bin 216 dolar ile ilk sıradaki yerini korumaktadır. Domatesi sırasıyla biber, kornişon, kabak ve nar izlemiştir.''

Kaynak: AA