ABD’den azalan 150 bin tonluk tavuk kotası Türkiye ve Hindistan’a verilecek

4

Rusya Sanayi ve Ticaret Bakanlığı  ABD’nin 600 bin ton olan tavuk kotasının yüzde 25 oranında azaltılarak, 450 bin tona çekileceğini açıkladı. Buna göre 150 bin tonluk kısım diğer ülkelere paylaştırılacak.

Kota ve gümrük alt komisyonunun belirlediği kararı açıklayan bakanlık, ABD’nin yüzde 25’lik kotasının diğer ülkelere verileceğini açıkladı. Bakanlığın açıklamasında ülke ismi belirtilmezken, Ria Novosti haber ajansı 150 bin tonluk kotanın Türkiye ve Hindistan’a verilebileceğini duyurdu.

Rusya, 1 Ocak’tan itibaren uygulamaya koyduğu yeni sağlık standartları nedeni ile ABD’den tavuk alımlarını kısmen durdurmuştu. Rusya Federasyonu Halk Sağlığı Dairesi Başkanı Gennadi Onişenko ABD ile müzakerelerin sürdüğünü, anlaşma imkanının olabileceğini belirtmişti.

Rusya Başbakanı Vladimir Putin de Duma’da yaptığı konuşmada ABD’nin 2-3 yıl önce Rusya’ya 1,3 milyon ton yıllık tavuk satışı gerçekleştirdiğini, bu rakamın sağlık standartlarını karşılamadığı gerekçesi ile 2010’da 600 bin tona çekildiğini ifade etmişti. Putin istenilen standartların karşılanmaması durumunda kotanın daha da azaltılabileceği uyarısında bulunmuştu.

Rusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev’in Türkiye ziyaretinde tavuk ithalatı konusunda tarım bakanlıkları arasında anlaşmalar imzalandı. 1 Şubat’tan itibaren Rusya Türkiye’den ithal edilecek kanatlı hayvanlar da yasağı kaldırırken, Türkiye’ye verilecek kota ile ilgili tartışmalar devam ediyor.

Rusya Tarım Bakanı Elena Skrynnık, Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker'le birlikte Ankara’da düzenledikleri ortak basın toplantısında Türkiye’ye 2010’da 57 bin tonluk kota verildiğini, bu rakamın 2011’de 150 bin tona çıkarılacağını açıklamıştı. Rusya'nın önde gelen tavuk ihracatçılarından Mirratog firmasının temsilcisi Linnik Viktor da, daha önce sorun yaşanan yüksek gümrük vergisi konunda da kota artırımı sırasında kolaylık sağlandığını duyurmuştu.

Faruk Akkan, Moskova, Cihan