Morgan Stanley: Rusya dünyanın en hızlı büyüyen ekonomileri arasında olacak

0

Uluslararası yatırım ve finans kuruluşu Morgan Stanley Rusya'nın 2010'da dünyanın en hızlı büyüyen ekonomileri arasında olacağını açıkladı.

St. Petersburg'da 17-16 Haziran'da gerçekleşecek Uluslararası Ekonomik Forum öncesi değerlendirmede bulunan Morgan Stanley başkanı John Mack, "Beklentilerimize göre bu yıl en hızlı büyüyecek ekonomiler arasında Çin, Hindistan, Brezilye ve Rusya var. Rusya'da bütçe dengesi önemli avantaj olarak dursa da mülkiyet hakları ve makro ekonomik dengelerdeki sorunlar yatırım imkanlarının önünde engel oluşturuyor." dedi.

Orta vadede Rusya'nın ve BRIC ülkelerinin küresel ekonomik büyümede nasıl öncü rol oynayabilecekleri ve katkıları ile ilgili zirvede müzakerelerde bulunacaklarını ifade eden Mack, zirvenin Rusya ekonomisinde yatırım ortamının oluşmasına katkı sağlayacağını umduğunu söyledi. Merkezi New York'ta bulunan Morgan Stanley'nin yönetiminde 800 milyar doların üzerinde fon bulunuyor.

NYSE CEO'su Dominique Cerutti de 2008'de Rusya ekonomisinin kriz sürecinden önemli ölçüde etkilendiğini ancak kriz sonrası dönemde yeniden uluslararası yatırımların cazibe merkezi haline geldiğini söyledi. Cerutti'ye göre de Rusya'nın hammadde gelirlerine bağlı olan ekonomisi uzun vadeli yatırımlar için risk oluşturuyor.

Rusya 2010'da resmi verilere göre en az yüzde 4 büyüyecek. Petrol varil fiyatlarının 80 doların  üzerinde seyretmesi durumunda büyüme yüzde 6'lara kadar çıkabilecek.

Faruk Akkan, Moskova, Cihan