Medvedev: AB kur sorununu çözemezse, 2008’den daha büyük bir kriz olur

1

Rusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev Avrupa’nın euro sorununu çözmesini umut ettiğini, aksi durumda bunun 2008’den daha sert bir mali krize neden olabileceğini söyledi.

Rusya basınında yer alan bilgilere göre, Almanya’da Şansölye Angela Merkel’le birlikte ortak basın toplantısında konuşan Rusya lideri, “Avrupa ülkelerinin istikrarın yakalanması yönündeki çalışmaları çok önemli. Süreç oldukça zorlu… Avrupa bölgesinde genel durumun iyileşmesini ve istikrarın sağlanmasını ümit ediyorum.” dedi.

Bunun sadece Avrupa bölgesi değil, Rusya dahil küresel mali piyasaları doğrudan etkilediğini kaydeden Medvedev, “Euro bölgesinde yaşanacak sorunun, 2008’den daha kötü sonuçları olmasından endişe ediyorum.” uyarısında bulundu.

“AB ile çok ciddi ticari ilişkilerimiz var. Halkımızın bir çoğu birikimlerini euro olarak tutuyor.” bilgisini veren Medvedev şu şekilde konuştu: “Küresel rezerv kur yapısı sistemi mükemmel değil. Geliştirilmesi gerekiyor. Benim düşünceme göre, yeni kur yapıları ortaya çıkmalı. Ancak güçlü ve istikrarlı.”

Medvedev’den ‘Rusya-AB Ortak Güvenlik Komisyonu’  önerisi

Medvedev, Almanya Şansölyesi ile birlikte dış politika ve güvenlik alanında bakanlar düzeyinde bir güvenlik komisyonu oluşturulması konusunda fakir birliğine vardı.

Merkel konu ile ilgili yaptığı  değerlendirmede, Rusya-Avrupa İşbirliği çatısının genişletilerek yeni çatının oluşturulabileceğini söyledi. Ortak komisyon özellikle sorunlu alanlarda ve kriz süreçlerinde daha aktif ve uzun vadeli çözümler üretebilecek.

Ortak komisyona Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ve AB Dış Politika Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton’un başkanlık yapması bekleniyor.

Faruk Akkan, Moskova, Cihan