Gazprom'un 400 metrelik camdan kulesine yeşil ışık

0

St. Petersburg'a bağlı bir bölge mahkemesi, Rusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev'in hoşnutsuzluğuna rağmen şehrin merkezinde 400 metrelik gökdelenin dikilmesine yeşil ışık yaktı.

Yabloko'nun St Petersburg şubesi başkanı  Maksim Reznik Kommersant gazetesine yaptığı açıklamada bölge mahkemesinin kararı olumlu yönde kullanacağını beklemediklerini belirtti. Reznik, “Bu karar mahkeme yargıcın kararı olarak görülebilir, ancak bu daha çok devlet başkanının görüşünün dikkate alınmadığını göstermekte” diye konuştu.

Pazartesi günü bir eylemci grubu ile liberal değerleri savunan Yabloko partisi St. Petersburg'un Smolninsky bölge mahkemesinde Gazprom'un şehrin merkezinde kurmak istediği Ohta-Center iş merkezinin inşaatının iptali için dava açtı. Grup UNESCO Dünya Mirası listesinde yer alan bölgenin tarihi dokusu bozulacağı kararını ve Devlet Başkanı Dmitri Medvedev'in bu kararın dikkate alınması gerektiği açıklamaları gerekçe gösterek mahkemeye başvurdu.

Mayısın ortalarında yine Kommersant gazetesinin yaptığı haberde Medvedev'in Kültür Bakanlığı  mirası koruma birimine bir mektup yazarak UNESCO'nun Gazprom'un durdurulma önerisine destek verdiğini yazmıştı.

Rusya’nın dev enerji şirketi Gazprom, 400 metre uzunluğunda camdan kulesini St. Petersburg’a inşa etmeyi planlıyor. Şehrin tarihi dokusunu bozacağı gerekçesi ile yapılan itirazları inceleyen St. Petersburg şehir yönetimi, ‘Ohta Center’ olarak adlandırılan kulenin inşa edilmesinde herhangi bir engel görmediklerini açıklamıştı. UNESCO da Gazprom merkez binasının kurulması ile birlikte şehrin dünya tarihi ve kültürel mirasları listesindeki konumunun zarar görebileceği uyarısında bulunmuştu.

Rusya Tarihi Miras Koruma Kurumu Başkanı  Aleksandr Kibovski bir açılış programında Medvedev'in mektubunu okuyarak “Devlet Başkanımız Rusya'nın UNESCO Sözleşmesi'de yer alan uluslararası yükümlülüklerinin yerine getirilmesi konusunda bize kesin talimat verdi.” değerlendirmesinde bulunmuştu. Medvedev'in bu sözleri Tarihi Miras Koruma Kurumu'nun çalışmalarıyla örtüştüğünü belirten Kiboski, “Başkanımızın böylelikle, yerel yönetim ve makamların kararlarına rağmen tarihi mirasların tahrip edilmesi konusunda uyguladığımız yasakları tamamen desteklediği ortaya çıkıyor” demişti.

2001 yılından itibaren Rusya'da yürürlükte olan kanununa göre, bölgedeki binaların 40 metreden daha yüksek olamayacağı ifade edilmesine rağmen St Petersburg Valisi Valentina Matviyenko, 2009 yılında aldığı kararla Ohta Center'in bu yükseklik kısıtlamasına tabi tutulmayacağını söylemişti.

Yaşar Niyazbayev, Moskova, Cihan