Rusya 200 milyon dolar gaz borcunu ödemesi için Belarus’a beş gün süre verdi

6

Rusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev Belarus’ın 200 milyon dolarlık doğalgaz borcunu ödemesi için beş günlük süre tanıdı. Gazprom CEO’su Aleksey Miller’le görüşen Rusya lideri, ödemelerin yapılmaması durumunda hukuki işlemlerin başlatılmasını istedi.

Belarus Cumhurbaşkanı Aleksander Lukaşenko ile doğalgaz borcunu ele aldıklarını, yaklaşık 200 milyon dolar alacak olduğunu kaydeden Rusya lideri, “Cumhurbaşkanı Lukaşenko, görüşmede ülkenin mali durumunun sıkıntılı olmasını gerekçe gösterdi. Dostça konuşursak, bugünlerde herkes zor durumda. Gazprom da sorunların üstesinden gelmeye çalışıyor.” değerlendirmesinde bulundu.

Belarus’un 2009 rakamların ödeme yapmaya devam ettiğini ifade eden Miller Belarus’a Gazprom’un iki kez resmi mektup yazdığını, ancak borcu ne zaman kapatacakları ile ilgili henüz bir cevap gelmediğini söyledi.

Belarus 2010’un ilk çeyreğinde bin metreküp için 169 dolar, ikinci çeyreğinde de 185 dolar ödemek yerine, fiyatlandırmayı bin metreküp için 150 dolardan yapıyor. Bu durumda yıl sonuna kadar 500-600 milyon dolarlık bir fark oluşacak.

Rusya ve Belarus petrol transit geçişleri konusunda da sorunlar yaşıyor. Minsk, üçüncü ülkelere çıkış için gümrük birliği uygulaması çerçevesinde vergilendirme yapılmamasını isterken, Moskova üçüncü ülkelere satış yapılacak petrol ürünlerinin gümrük uygulamasına dahil olmasını istiyor.

Faruk Akkan, Moskova, Cihan