Dünya Bankası Rusya’nın 2010 büyüme tahminini yüzde 4,5’a düşürdü

0

Dünya Bankası Avrupa ülkelerinde yaşanan mali krizden Rusya’nın kısmen etkilendiğini, ancak güçlü  mali yapısı nedeni ile 2010’da yüzde 4,5’luk bir büyüme gerçekleştireceğini açıkladı. Dünya Bankası daha önce Rusya’nın bu yıl yüzde 5 - 5,5 büyüyeceğini öngörmüştü.

Küresel ekonomik krizden önemli ölçüde etkilenen Rusya ekonomisi 2009’da yüzde 7,9 oranında küçüldü. Rezerv fonları, petrol fiyatlarının yeniden yükselişe geçmesi Rusya ekonomisinin toparlanarak krizden çıkış sürecine girmesinde yardımcı oldu.

Yerel talebin artmaya başladığını, ancak işsizlik rakamların hala çok yüksek olduğunu kaydeden Banka’nın Rusya ile ilgili raporunda, “Kredi ve yatırım imkanları henüz sınırlı. Küresel belirsizlik halen Rusya ekonomisinde etkisini sürdürüyor.” değerlendirmesi yer aldı. Dünya Bankası’nın yeni tahminlerine göre Rusya 2011’de de yüzde 4,8 büyüyecek.

Rusya ekonomisinin doğu avrupa ülkeleri ile bağlantılı olduğu, özellikle Yunanistan’da yaşanan krizin etkilerinin sürdüğü kaydedilen raporda, “Batı Avrupa ülkelerinde görülen borç krizi küresel toparlanma ve petrol fiyatlarında yükselişi olumsuz etkiledi. Ancak, Rusya’nın mali yapısının güçlü olması, borç sorununun bulunmaması nedeni ile bunun etkisi göreceli olarak daha az olması beklenebilir.” değerlendirmesi yer aldı.

Rusya’nın petrol ürünleri ihracına bağlı ekonomisinin devam etmesinin önemli bir sorun olduğuna vurgu yapılan raporda şu tespitler yer aldı: “Petrol varil fiyatlarında yaşanan gerileme, Rusya’nın gelirlerini olumsuz etkiliyor. Bu da içerde sosyal harcamalara ve ekonomik duraklama sürecinden çıkış için harcanan paraların azalmasına yol açıyor.”

Rusya’nın 2008 sonunda rezerv ve refah fonlarında 200 milyar doların üzerinde rakamın olduğunu, yıl sonuna kadar bu rakamın 100 milyar dolara gerileyeceğini kaydeden Dünya Bankası, “2011 ve 2012’de bütçe açığının kapatılması için iç ve dış borçlanmaya gidilecek” öngörüsünde bulundu.

İMF de Rusya’nın 2010’da yüzde 4,25 oranında büyüyeceğini, reel ekonomide toparlanma yaşanmasının da devletin sağlayacağı desteğe bağlı olduğuna dikkat çekmişti.

Faruk Akkan, Moskova, Cihan