Minsk ile Moskova arasında doğalgaz krizi

2

Rusya ile Belarus arasında yaşanan doğalgaz krizi giderek büyüyor. 200 milyon dolarlık borcunu ödemediği gerekçesiyle hafta başında Belarus'a yönelik doğalgaz sevkıyatını yüzde 15 kısıtlayan Moskova, bugün de bu miktarı yüzde 60'a çıkardı. Bunun karşılığında Belarus, Avrupa'ya yönelik Rus doğalgaz sevkıyatından kendisi için doğalgaz alacağını tehdidinde bulundu.

Gazprom Başkanı Aleksey Miller sabah saatlerinde yaptığı açıklamada Belarus'a yönelik doğalgaz sevkiyatını yüzde 60 kısıtladıklarını belirtti. Miller, "23 Haziran saat 09.00(TSİ) Belarusa yönelik doğalgaz sevkiyatını yüzde 60 kısıtlama rejimini yürürlüğe soktuk" dedi.

Önceki gün Moskova'da basına konuşan Gazprom Sözcüsü Sergey Kupriyanov da Belarus'un Avrupa'ya gönderilen doğalgaza el koymak tehdid ettiğini belirtti. Moskova'da doğalgaz borcu ödemeleriyle ilgili yapılan ikili görüşmelerden hiçbir sonuç çıkmadığına da işaret eden Kupriyanov, "Borcun ödenmesiyle ilgili Minsk'ten olumlu cevap alamadık" ifadesini kullandı.

MOSKOVA AVRUPA'YI UYARDI

Gazprom Başkan Yardımcısı Aleksandr Medvedev, Avrupa'ya çağrıda bulunarak, Belarus'un kendileri için gönderilen gaza el koyacağını duyurdu. Medvedev, Avrupa'nın doğalgaz sevkiyatı konusunda kimin neyi ihlal ettiğini yerinde incelemesini de istedi.

Gazprom pazartesi yaptığı açıklamada, Belarus'un kendilerine olan yaklaşık 200 milyon dolar borcunu ödemediği gerekçesiyle bu ülkeye sevk ettiği doğalgaz miktarını kademeli olarak yüzde 85 azaltacağını belirtmişti. Moskova yakın günlerde borcun 250 milyon dolara ulaşacağını duyurdu. Minsk borcu 5 Temmuz'a kadar ödeyeceğini vaat ederken, Moskova fazla beklemeye hazır olmadığını belirtiyor.

Ayrıca Belarus Enerji Bakanlığı dün Avrupa Komisyonuna gönderdiği mektupta, Gazprom'un sevk ettiği doğalgaz miktarında yüzde 15'den daha fazla kesinti yapması halinde Belarus üzerinden Avrupa'ya yapılan doğalgaz sevkiyatında azalma olacağı uyarısında bulunmuştu. Gazprom yaptığı açıklamada, Avrupa'ya doğalgaz sevkiyatı için Ukrayna hattının kapasiteli bir şekilde devrede olduğu hatırlatıldı.

Fuat Seferov, Moskova, Cihan