Sberbank Başkanı Gref: Türkiye’ye ilgimiz sürüyor

0

Rusya’nın en büyük devlet bankası Sberbank Başkanı German Gref, Türk Garanti Bankası'ndaki hisselerini satın almaktan vazgeçmelerine rağmen Türkiye ile ilgili planlarının olduğunu belirterek, “Türkiye’ye ilgimiz sürüyor.” dedi.

Sabah gazetesine konuşan Gref, General Electric'in satışa çıkardığı yüzde 20.85'lik Garanti hisselerini satın almak için Mart ayı başında görüşmelere başladıklarını belirtti. Gref, “Garanti Bankası Türkiye'nin en gelişmiş ve iyi yönetilen bankalarından birisi. Bu nedenle yatırım yapmak istedik. Sberbank, kendisini stratejik yatırımcı olarak konumlandıran ve Türk bankacılık sektörüne de uzun vadeli bakan bir grup. İşte bu nedenden ötürü satışa konu olan hisselerin bankada kontrol olanağı sağlaması bizim açımızdan çok önemli. Buna imkan tanımadığı için Garanti Bankası'na ortak olmaktan vazgeçtik.” dedi.

Yaşanan bu gelişmelere rağmen Sberbank'ın Türkiye'ye olan ilgisinin sürdüğünün altını  çizen Gref, “Türk bankacılık sektörü grubumuz açısından önde gelen stratejik pazarlardan birisi olma konumunu muhafaza ediyor.Türkiye ile Rusya arasındaki dinamik ticari ve turizm ilişkisi giderek canlanıyor. Türk bankacılık sektörü son derece güçlü ve Türk bankaları da ilginç ürün ve başarılı bir teknolojik altyapıya sahip. Bundan ötürü banka olarak Türkiye'ye olan ilgimiz hala sürüyor.” diye konuştu.

Sberbank, 991 bankanın faaliyet gösterdiği Rus bankacılık sektörünün lider kuruluşu olarak öne çıkıyor. 1841 yılında kurulan ve “Rusya'nın Ziraat Bankası” olarak tanınan banka 2009 sonu itibarıyla 231 milyar dolarlık aktif büyüklüğe, 179 milyar dolarlık mevduata sahip.  
20 bin şube ile hizmet veren bankanın toplam çalışan sayısı ise 265 bini aşıyor. Büyük montanlı altyapı, enerji projelerine verdiği destekle dikkat çeken banka, kobiler açısından da önemli bir finansman kaynağı. Bankanın internet sitesinde yer alan bilgilere göre sermaye yeterlilik rasyosu yılsonu itibarıyla yüzde 23.0 olan bankanın yurtdışında da operasyonları bulunuyor. Beyaz Rusya, Ukrayna ve Kazakistan'da bulunan operasyonların toplam aktifler içinmdeki payı ise sadece yüzde 2.

Editör: Haberrus