Rusya, Atina'ya tank verip domates alacak

1

Rusya, ekonomik krizle boğuşan Yunanistan'a, satacağı tank ve silah sistemlerinin parasını ürün takası yöntemiyle ödenmesi teklifinde bulundu.

Yunanistan Başbakanı Yorgo Papandreu'ya bir mektup gönderen Başbakanı Vladimir Putin, Atina ile anlaşması yapılan 1,3 milyar Euro değerindeki silah bedelinin özellikle Yunan tarım ürünleriyle tahsil edilebileceğini bildirdi.

Rusya, Yunanistan için en zor yıl olarak değerlendirilen 2010 yılında tanklar için yapılması gereken ön ödemeden de vazgeçti. Atina, Yunanistan'ın ödeme konusunda sıkıntıya düşebileceği ve anlaşmadan vazgeçme ihtimaline karşı ön almayı amaçlayan Rus lider Putin'in teklifini memnuniyetle karşıladı. Papandreu, "Rusya ile çok pozitif bir işbirliğimiz var. Takas konularına açığız." dedi. Atina, Rusya ile 2008 yılında 450 tank ve savaş sistemi alımı için anlaşma imzalamış, ancak seçimler ve hükümet değişikliği nedeniyle hayata geçirilememişti.

Rusya pazarının, Yunan ürünlerinin Avrupa pazarında rekabet etmekten yoksun olması ve Euro'nun değer kaybetmesi nedeniyle Yunan üreticisine can simidi olacağı belirtiliyor. Takas anlaşması kapsamında Rusya iç pazarı, 350 milyon Euro'ya kadar Yunan ürünü alacak. Son dönemde "savunma harcamalarını azaltalım" önerisine sıcak bakan Türkiye ve Yunanistan, şimdiye dek bu konuda somut bir adım atamadı.

Hasan Hacı, Atina, Cihan