ABD'nin Rusya'ya yaptığı tavuk ihracatı yakın zamanda eski düzeye ulaşacak

0
ABD'nin Moskova Büyükelçisi John Beyrle Moskova Devlet Üniversitesi öğrencileri ile buluştu. Burada bir konuşma yapan John Beyrle, “Umarın iki aydan daha az süre içinde ABD'nin Rusya'ya gerçekleştirdiği tavuk eti ihracatı eski düzeyine ulaşır” diye konuştu.

Rusya, 1 Ocak 2010 tarihinden itibaren uygulamaya koyduğu yeni sağlık standartları nedeni ile ABD’den tavuk alımlarını kısmen durdurmuştu. Rusya Federasyonu Halk Sağlığı Dairesi Başkanı Gennadi Onişenko ABD ile müzakerelerin sürdüğünü, anlaşma imkanının olabileceğini belirtmişti. Rusya Başbakanı Vladimir Putin de Duma’da yaptığı konuşmada ABD’nin 2-3 yıl önce Rusya’ya 1,3 milyon ton yıllık tavuk satışı gerçekleştirdiğini, bu rakamın sağlık standartlarını karşılamadığı gerekçesi ile 2010’da 600 bin tona çekildiğini ifade etmişti. Putin istenilen standartların karşılanmaması durumunda kotanın daha da azaltılabileceği uyarısında bulunmuştu.

Haziran'ın başında Rusya Sanayi ve Ticaret Bakanlığı'nın ABD’nin 600 bin ton olan tavuk kotasının yüzde 25 oranında azaltılarak, 450 bin tona çekileceğini açıklaması RIA Novosti tarafından,“ABD’den azalan 150 bin tonluk tavuk kotasının Türkiye ve Hindistan’a verileceğini yazmıştı.” şkelinde yorumlanmıştı.

Rusya Tarım Bakanı Elena Skrınnik, Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker'le birlikte Mayıs ayında Ankara’da düzenledikleri ortak basın toplantısında Türkiye’ye 2010’da 57 bin tonluk kota verildiğini, bu rakamın 2011’de 150 bin tona çıkarılacağını açıklamıştı. Rusya'nın önde gelen tavuk ihracatçılarından Mirratog firmasının temsilcisi Linnik Viktor da, daha önce sorun yaşanan yüksek gümrük vergisi konunda da kota artırımı sırasında kolaylık sağlandığını duyurmuştu.

Yaşar Niyazbayev, Moskova, Cihan